Jednou vetou

USA uvalia clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Trumpova administratíva uvalí clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a Európskej únie (EÚ). Tieto krajiny mali dočasnú výnimku, ktorá sa skončí v piatok (1.6.).

Clo na dovoz ocele je 25 % a 10 % na dovoz hliníka. Clá začnú platiť v piatok od polnoci miestneho času (od 5.00 SELČ), uviedol vo štvrtok americký minister obchodu Wilbur Ross novinárom. USA tiež namiesto ciel stanovia kvóty alebo stropy na objem dovozu pre ďalšie krajiny, ako sú Južná Kórea, Argentína, Austrália a Brazília, dodal Ross.

USA a Čína opäť rokujú o vzájomnom obchode, chcú odvrátiť colnú vojnu

USA aktuálne rokujú s Kanadou a Mexikom o revidovanej dohode o voľnom obchode. „Tešíme sa na pokračujúce rokovania s Kanadou a Mexikom na jednej strane a s Európskou komisiou na strane druhej, pretože existujú aj ďalšie problémy, ktoré musíme vyriešiť,“ uviedol Ross.

USA očakávajú, že EÚ prijme odvetné opatrenia. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v stredu (30.5.) vyhlásil, že Európa bude brániť svoje záujmy, ak USA zavedú clá na dovoz európskych výrobcov ocele a hliníka. Európski predstavitelia už predtým varovali, že majú pripravené odvetné clá na dovoz tvarov z USA.

Nič nesignalizuje, že by sa USA a EÚ mohli vyhnúť obchodnému sporu, uviedol vo štvrtok pre agentúru Reuters nemecký minister financií Olaf Scholz.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie