Jednou vetou

USA zakázali americkým firmám predávať komponenty čínskej ZTE

Ilustračné foto

TASR

Najnovšie rozhodnutie Spojených štátov zakázať americkým firmám predávať komponenty čínskej telekomunikačnej spoločnosti ZTE po dobu sedem rokov, môže zničiť tohto výrobcu. A povedie k zhoršeniu už aj tak napätej situácie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Tento krok prichádza v čase, keď sa obe krajiny už pár týždňov navzájom vyhrážajú zavedením ďalších a ďalších colných taríf za desiatky miliárd dolárov. To vyvoláva obavy z obchodnej vojny, ktorá ohrozí globálne dodávateľské reťazce aj investičné plány podnikov.

Ministerstvo obchodu USA ako dôvod potrestania ZTE uviedlo, že vyvážala svoje telekomunikačné zariadenia s americkými komponentmi do Iránu a Severnej Kórey.

Čína reagovala rýchlo a varovala, že je pripravená prijať opatrenia na ochranu záujmov čínskych firiem. Peking zároveň „vyjadril nádej, že USA budú pristupovať k ZTE férovo a v súlade so zákonom“.

Rozhodnutie USA bude katastrofou pre ZTE, ktorá podľa odhadov využíva 25 až 30 % komponentov od amerických firiem pri výrobe svojich produktov, od inteligentných telefónov po zariadenia na budovanie telekomunikačných sietí.

„Ak sa tento problém nevyrieši hladko a okamžite, myslíme si, že spoločnosť ZTE bude čeliť obrovskej katastrofe a bude nútená obmedziť dodávky smartfónov nielen do USA, ale aj na iné trhy,“ povedal Woody Oh, ekonóm Strategy Analytic. Obchodovanie s akciami ZTE bolo v utorok pozastavené.

ZTE je druhým najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení v Číne po Huawei Technologies a štvrtým najväčším predajcom smartfónov v USA. V roku 2017 sa sieťová divízia ZTE podieľala 59 % na celkových tržbách spoločnosti a divízia spotrebiteľských produktov 32 %.

Čínska spoločnosť už pritom zaplatila pokutu vo výške 890 miliónov USD (719,48 milióna eur), keď uznala svoju vinu pri porušení amerických sankcií na vývoz amerických produktov do Iránu. Ako súčasť dohody o urovnaní sporu ZTE sľúbila, že prepustí štyroch vysokopostavených pracovníkov a uloží disciplinárny trest 35 ďalším, ktorým buď zníži odmeny, alebo ich napomenie.

Čínska firma však v marci priznala, že zatiaľ čo štyroch vedúcich pracovníkov prepustila, spomínaných 35 ľudí nepotrestala.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie