Každý zo žiakov je víťazom jednej alebo niekoľkých predmetových olympiád Charkova, ale aj celoštátnych olympiád, prípadne sú členmi Malej akadémie vied Ukrajiny, informovala RÚZ. Títo stredoškoláci uvažujú o štúdiu v krajinách Európskej únie a možno aj v SR. Žiaci z 15 škôl sa oboznámili so systémom vysokoškolského štúdia, navštívili i zaujímavé miesta Slovenska a hovorili aj s krajanmi, ktorí v SR študujú.
„Slovenskí zamestnávatelia majú záujem podporiť šikovných zahraničných študentov, keďže je v záujme všetkých, aby na Slovensku študovali, a potom aj ostali pracovať mladí ľudia zo zahraničia,“ uviedol Lelovský s tým, že zároveň treba zlepšiť kvalitu slovenských vysokých škôl a snažiť sa, aby najlepší slovenskí študenti neodchádzali študovať do zahraničia.
Richter: Na získanie ELA sme ponúkli skúsenosti, vzdelávanie aj dopravnú sieť
Viceprezident RÚZ vyzval rezort školstva, aby intenzívnejšie pracoval na rozšírení a zvýšení počtu vládnych štipendií, v súčasnosti ich Slovensko poskytuje 100. Slovenská ambasáda, Digitálna koalícia SR a Honorárny konzulát SR v Charkove pripravujú v spolupráci s Charkovskou národnou ekonomickou univerzitou výučbu slovenčiny pre žiakov, ktorí sa rozhodnú študovať na Slovensku.
Iniciatíva návštevy charkovských stredoškolákov vznikla na základe listu mesta Charkov veľvyslanectvu SR na Ukrajine.