Jednou vetou

Úspešní ukrajinskí stredoškoláci navštívili 8 slovenských univerzít

Ilustračné foto

Pixabay.com

Vyše 20 ukrajinských stredoškolákov v predposlednom ročníku štúdia navštívili počas tohto týždňa osem univerzít na Slovensku. Ide o najlepších žiakov z významnej priemyselnej charkovskej oblasti. Uviedol to v piatok viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský s tým, že ich pobyt v SR pripravila únia v spolupráci s mestom Charkov a slovenskou ambasádou na Ukrajine.

Každý zo žiakov je víťazom jednej alebo niekoľkých predmetových olympiád Charkova, ale aj celoštátnych olympiád, prípadne sú členmi Malej akadémie vied Ukrajiny, informovala RÚZ. Títo stredoškoláci uvažujú o štúdiu v krajinách Európskej únie a možno aj v SR. Žiaci z 15 škôl sa oboznámili so systémom vysokoškolského štúdia, navštívili i zaujímavé miesta Slovenska a hovorili aj s krajanmi, ktorí v SR študujú.

„Slovenskí zamestnávatelia majú záujem podporiť šikovných zahraničných študentov, keďže je v záujme všetkých, aby na Slovensku študovali, a potom aj ostali pracovať mladí ľudia zo zahraničia,“ uviedol Lelovský s tým, že zároveň treba zlepšiť kvalitu slovenských vysokých škôl a snažiť sa, aby najlepší slovenskí študenti neodchádzali študovať do zahraničia.

Richter: Na získanie ELA sme ponúkli skúsenosti, vzdelávanie aj dopravnú sieť

Viceprezident RÚZ vyzval rezort školstva, aby intenzívnejšie pracoval na rozšírení a zvýšení počtu vládnych štipendií, v súčasnosti ich Slovensko poskytuje 100. Slovenská ambasáda, Digitálna koalícia SR a Honorárny konzulát SR v Charkove pripravujú v spolupráci s Charkovskou národnou ekonomickou univerzitou výučbu slovenčiny pre žiakov, ktorí sa rozhodnú študovať na Slovensku.

Iniciatíva návštevy charkovských stredoškolákov vznikla na základe listu mesta Charkov veľvyslanectvu SR na Ukrajine.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie