Jednou vetou

Ústavný súd opäť posúdi ústavnosť právnej úpravy o minimálnom dôchodku

Ilustračná foto

foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu prijal na ďalšie konanie návrh skupiny opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR, aby preskúmal ústavnosť novely zákona o sociálnom poistení, ktorá v roku 2015 zaviedla inštitút minimálneho dôchodku. Opozícia opätovne napadla ustanovenie, ktoré kráti minimálny dôchodok ľuďom sporiacim si v druhom dôchodkovom pilieri.

Sporné ustanovenie už bolo v minulosti predmetom konania ÚS, ten však vo februári 2017 návrh opozičných poslancov zamietol z procesných dôvodov. ÚS vtedy chýbali traja nevymenovaní sudcovia a pri hlasovaní v pléne sa nedosiahla potrebná väčšina hlasov za alebo proti návrhu sudcu spravodajcu. V súčasnosti pracuje ÚS v kompletnom zložení 13 sudcov.

V sociálnych opatreniach by sa mali nájsť aj starší, aj mladé rodiny, uviedol Richter

ÚS podľa stredajšieho rozhodnutia taktiež posúdi ústavnosť časti novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti účinnej od 1. januára 2016. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár napadol ustanovenie, podľa ktorého ambulancia anestéziológie a intenzívnej medicíny môže byť zriadená len v nemocnici, v ktorej sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť v odbore anestéziológia a intenzívna medicína.

Podľa informácie z ÚS, na neverejnom zasadnutí zároveň nevyhovel návrhom na pozastavenie účinnosti sporných ustanovení.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie