Jednou vetou

ÚVZ opäť varuje pred nebezpečnou kozmetikou

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR opäť varuje pred nebezpečnou kozmetikou. Ide o očné tiene, mydlo v tvare koláčika, výrobok na bielenie pokožky pre mužov a farbu na tetovanie. "Je možné, že uvedené výroby sa nachádzajú aj v Slovenskej republike," upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nebezpečné môžu byť očné tiene New Attractive Fashion Color značky Meis z Číny. V 4,5-gramovom balení výrobku v čiernej škatuľke s priehľadným vrchnákom bol prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov.

ÚVZ varuje aj pred tuhým mydlom v tvare koláčika s mikulášskou červenou čiapkou Mini cupcake Santa’s Hat značky TENTATION bulles de séduction z Holandska. „Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať,“ varuje ÚVZ. Dôsledkom by tak podľa úradu mohlo byť ich dusenie sa, otrava, perforácia či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva.

Tretím produktom je výrobok na bielenie pokožky pre mužov Clairmen rovnomennej značky, ktorého krajina pôvodu je neznáma. Ide o výrobok v 500-mililitrovej plastovej fľaši, ktorý je nebezpečný pre koncentráciu látky kyselina kojová.

OĽaNO: Internetový hazard sa privatizuje, zisky pôjdu po novom súkromným firmám

Dávať pozor si treba aj pri farbe na tetovanie Lining Black značky Intenze z USA. Výrobok v 29-mililitrovej čiernej plastovej fľaši totiž obsahuje aromatický amín, ktorý by sa nemal nachádzať v takýchto produktoch. Okrem toho v ňom bolo zistené prekročené povolené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov.

Nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Bulharsku, Francúzsku a v Nemecku. Výrobky boli ponúkané prostredníctvom internetových obchodov, na ktorých je problematické identifikovať, či ide o uvedenú výrobnú dávku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie