Jednou vetou

Uzemnenie boeingov 737 MAX môže firme TUI spôsobiť škody za 300 mil. eur

Ilustračné foto.

Foto. Twitter

Uzemnenie lietadiel americkej spoločnosti Boeing 737 MAX môže cestovnej kancelárii TUI spôsobiť škody až za 300 miliónov eur.

Lietadlá boli stiahnuté z oblohy potom, ako začiatkom marca havarovalo v Etiópii druhé lietadlo tohto typu, zhruba päť mesiacov po podobnej havárii v Indonézii. Pri nehodách lietadiel indonézskej spoločnosti Lion Air a Ethiopian Airlines zahynulo spolu takmer 350 ľudí, medzi nimi aj štyria Slováci.

Letecký park cestovnej kancelárie predstavuje približne 150 lietadiel vrátane 15 uzemnených strojov od Boeingu. Ďalších osem lietadiel 737 MAX mala spoločnosť objednaných, pričom počítala s dodávkou do konca mája. Dodávky však boli odložené, keďže Boeing musel pracovať na úprave softvéru, ktorý je s vysokou pravdepodobnosťou príčinou pádu obidvoch lietadiel.

WSJ: Pred pádom boeingu v Etiópii sa aktivoval systém letovej stabilizácie

Firme TUI to skomplikovalo situáciu. Odstavené lietadlá sa rozhodla čiastočne nahradiť staršími strojmi a čiastočne prenajatými. Staršie stroje jej však zvyšujú náklady na palivá.

V prípade, že Boeing obnoví lety 737 MAX do polovice júla, firma TUI počíta so znížením tohtoročného zisku pred úrokmi a daňami (EBIT) o 200 miliónov eur. Ak sa však ukáže, že lietadlá vzlietnu neskôr, škody sa zvýšia o ďalších 100 miliónov eur. Hovorca spoločnosti neuviedol, či cestovná kancelária bude požadovať od Boeingu finančné kompenzácie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie