Jednou vetou

Uznávanie kvalifikácie získanej v Británii by malo byť zachované, povedal Klus

Na archívnej snímke Martin Klus (SaS)

foto: TASR

Súčasný stav uznávania kvalifikácie získanej v Spojenom kráľovstve by mal byť zachovaný aj po brexite. Navrhuje to poslanec opozičnej SaS Martin Klus v pozmeňujúcom návrhu k legislatíve pre prípad tvrdého brexitu. Tzv. lex brexit je v súčasnosti v parlamente v druhom čítaní a prerokúva sa v zrýchlenom režime.

Kažimír: Ministerstvo má pripravené alternatívne návrhy na znižovanie daní

Doklad o vzdelaní a odborná kvalifikácia, ktoré boli získané v uznanej vzdelávacej inštitúcii so sídlom na území Spojeného kráľovstva, by sa mali podľa Klusa považovať za doklad získaný v uznanej vzdelávacej inštitúcii so sídlom na území členského štátu.

„Predbežne sa navrhuje zachovanie statusu quo do 31. 12. 2020, čo nevylučuje jeho predĺženie v záujme zachovania reciprocity,“ konštatuje poslanec.

Klus podotkol, že v tejto súvislosti sa čaká ešte na vyjadrenie ministerstva školstva. Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD), ktorý ako predkladateľ zastupoval šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), poznamenal, že s týmto návrhom pravdepodobne nebude problém.

Matečná: Pre podozrenia z kúpy chorého dobytka robíme na bitúnkoch kontroly

Legislatívou pre prípad tvrdého brexitu má byť pozmenených 19 zákonov, okrem iných napríklad zákon o daňových poradcoch, zákon o príspevku na pohreb, zákon o sociálnom poistení či zákon o službách zamestnanosti. Materiál rieši aj pobytové práva, otázky štúdia vo Veľkej Británii či uznávanie vodičských preukazov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie