Jednou vetou

V 13. kole získali poukážky na slnečné kolektory takmer všetci žiadatelia

Ilustračné foto

TASR/AP

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v 13. kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie (OZE) Zelená domácnostiam II vydala 413 poukážok na inštaláciu slnečných kolektorov. Poukážky získali takmer všetci žiadatelia. Informoval o tom Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie SIEA.

URPINER: Toto všetko chystáme pre fanúšikov na Pohode v Trenčíne. Nenechajte si to ujsť

Uviedol, že 13. kolo bolo uzatvorené v utorok 18. júna po takmer dvoch hodinách od otvorenia, keď záujem o podporu prekročil vyčlenenú sumu 700.000 eur.

Poukážky na slnečné kolektory mali podľa neho tento rok domácnosti možnosť získať už po štvrtý raz. Prvýkrát však solárne kolo trvalo dlhšie ako pár minút a podobne ako v kolách určených na kotly na biomasu a fotovoltické panely získali poukážky takmer všetci záujemcovia.

Spomedzi štyroch zariadení boli solárne kolektory najčastejšie podporované v pilotnom projekte a je to tak aj v Zelenej domácnostiam II.

„Aktuálne evidujeme viac ako 1600 platných poukážok na slnečné kolektory v hodnote 2,7 milióna eur. Záujem o kolektory by sme chceli pokryť aj v nasledujúcom kole, a preto zvýšime alokáciu na 700.000 eur. Vyhlásené bude 6. augusta 2019,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Aj pri tomto zvýšení alokácie SIEA plánuje podobne ako pri tepelných čerpadlách využiť všetky dostupné finančné prostriedky v tomto roku vrátane tých, ktoré zostanú voľné v plánovaných kolách určených na fotovoltické systémy a kotly na biomasu.

Zahraničný dlh Česka dosiahol koncom marca 4,367 bilióna Kč

Doplnil, že aktuálne je vydaných viac ako 3900 platných poukážok v hodnote 7,2 milióna eur. Do septembra 2019 plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť ešte sedem kôl v celkovej hodnote päť miliónov eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie OZE v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov (MW).

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie