Jednou vetou

V Grécku našli vinníka hlbokej ekonomickej a finančnej krízy

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Po dlhom vyšetrovaní hrozí bývalému šéfovi gréckeho štatistického úradu Andreasovi Georgiuovi trest. Jeho advokát Konstantinos Papadiamantis nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že najvyšší súd jednoznačne rozhodol o Georgiuovej vine, lebo porušil svoje úradné povinnosti. Podľa informácií, ktoré prenikli na verejnosť, trest bude podmienečný na dva roky.

Grécka prokuratúra však vedie proti nemu ďalšie vyšetrovania. Ak bude ešte znovu odsúdený, trest sa mu zmení na nepodmienečný. Georgiuovi sa kladie za vinu, že šíril nepravdivé údaje o stave gréckej ekonomiky a porušoval pravidlá pre vedenie úradu.

Ostanú Taliani v eurozóne? Plány nového ministra hospodárstva sú jasné

Vedúci štatistických úradov z celého sveta označujú proces s Georgiuom za politický a žiadajú jeho oslobodenie.
Georgiu pôsobil v minulom desaťročí v Medzinárodnom menovom fonde ako zástupca hlavného štatistika. V roku 2010 sa stal v Grécku predsedom štatistického úradu. V rokoch predtým však úrad vydával nepravdivé správy o gréckom ekonomickom vývoji. Od roku 2009 Aténam už nikto nechcel požičať peniaze.

Generálna prokuratúra a teraz aj najvyšší súd dospeli k názoru, že bývalý šéf štatistického úradu má podiel na hlbokej ekonomickej a finančnej kríze krajiny.

Georgiu sa s hrdosťou neustále odvoláva na to, že medzinárodní odborníci od jeho nástupu úrad chválili ako perfektný. Teraz poukazuje na to, že má byť potrestaný za údajne nepravdivé údaje, na druhej strane údaje vypracované podľa jeho metodiky sa neskôr stali základom pre vyplácanie miliardových úverov Grécku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie