V IT Fitness Test 2017 klesla úspešnosť žiakov

Hlavný koordinátor projektu František Jakab, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie k vyhodnoteniu 6. ročníka IT Fitness Testu 2017. V Bratislave 19. decembra 2017

Foto: TASR

Z porovnaní výsledkov IT Fitness Test 2017 a 2015 vyplýva, že u účastníkov starších ako 15 rokov klesla priemerná úspešnosť o približne tri percentá.

Pokles je evidentný aj u žiakov základných škôl. Povedal to v utorok na tlačovej besede k vyhodnoteniu testovania viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský.

Do šiesteho ročníka testovania, od apríla do júna 2017, sa zapojilo vyše 26.000 respondentov. Cieľom bolo overiť digitálne kompetencie a zručnosti žiakov základných a stredných škôl a testovanie IT zručností učiteľov. Testovania sa zúčastnilo 458 stredných škôl a 590 základných škôl. „Absolventi stredných škôl nie sú v oblasti informatiky dostatočne pripravení na prax a nemajú potrebné digitálne zručnosti, ktoré od nich zamestnávatelia očakávajú,“ konštatoval Lelovský.

Zníženie úspešnosti pri kancelárskych nástrojoch

Podľa ITAS testy preukázali zníženie úspešnosti v kategórii kancelárske nástroje. V teste pre základné školy bola najnižšia úspešnosť 21,79 %, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o takmer 20 percentuálnych bodov. Z výsledkov ďalej vyplýva, že žiaci majú okrem kategórie internet rezervy vo všetkých ostatných kategóriách. V kategórii bezpečnosť majú problém s kritickým myslením, analýzou textu. Lepšie sa však orientujú v nastavení súkromia aplikácií v smartfóne. V novej kategórii online marketing mali rovnako slabšie výsledky a rezervy.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová sa zhodli na tom, že školy a učitelia potrebujú kvalitnú prípravu a podmienky pre moderné efektívne vyučovanie informatiky na školách a k vyučovaciemu procesu by sa mali vyjadrovať predovšetkým odborníci.

Nedostatok IT zručných ľudí

Vicepremiér Pellegrini sa kriticky vyjadril ku výsledkom testovania aj ku príprave kvalifikovanej pracovnej sily pre potreby trhu práce. „Pretože, ak máme nedostatok IT zručných ľudí, aj dnes je na Slovensku k dispozícii viac ako 10.000 pracovných miest, kde sa veľmi dobré platy ponúkajú, ale kde nenájdeme dobre pripravených ľudí, tak niečo je problém,“ konštatoval.

Štátna tajomníčka zdôraznila, že digitálna gramotnosť je významná pre uplatnenie sa na trhu práce a ocenila IT testovanie ako príklad spolupráce rezortu a zamestnávateľov. Podľa vicepremiéra je na ministerstve školstva, aby pripravilo konkrétne kroky na odporúčania, ktoré vzišli z výsledkov testovania IT Fitness Test 2017, a to častejšie sa venovať úlohám a projektom komplexného charakteru, prepájať poznatky z viacerých oblastí, učiť sa hľadať chyby či používať postup analýzy a syntézy.

„Najviac nádeje vkladám do projektu IT akadémie, kde bude 2000 učiteľom poskytnutá veľká pomoc a podpora, aby mohli lepšie učiť informatiku,“ povedal Pellegrini.

Môže vás zaujímať

Členovia OPEC+ sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby o 500.000 barelov denne