Jednou vetou

V Katoviciach sa rokuje o plnení záverov parížskej konferencie 2015

Iilustračné foto

zdroj: pixabay,com

Svetová banka (SB) v rokoch 2021 až 2025 poskytne rozvojovým krajinách na ochranu ovzdušia spolu 200 miliárd USD (176,7 miliardy eur). Suma bude o 100 % vyššia než v súčasnom päťročnom období. Svetová banka o tom informovala v pondelok na 24. konferencii OSN o klimatickej zmene (COP 24) v poľských Katoviciach.

„Ak neznížime emisie teraz, do roku 2030 sa do biedy dostane o 100 miliónov ľudí viac,“ povedal John Roome, ktorý vo Svetovej banke pracuje na úseku ochrany ovzdušia. Navyše, v Afrike, južnej Ázii a v Latinskej Amerike prinútia zlé životné podmienky 133 miliónov ľudí, aby si hľadali lepšie podmienky pre svoj život inde.

Konateľka Svetovej banky Kristalina Georgievová vyhlásila, že vzhľadom na zvyšovanie morskej hladiny a s ním súvisiace záplavy a aj obdobia veľkého sucha bude treba zvládnuť nielen základné príčiny klimatických zmien. „Musíme sa pripraviť aj na dôsledky, ktoré tieto zmeny prinesú. Často budú najsilnejšie postihovať najchudobnejších“, dodala Georgievová.

Schwarzenegger označil amerického prezidenta Trumpa za „mešuge“

Z 200 miliárd USD poskytne Svetová banka polovicu zo svojich prostriedkov. Tretinu z druhých 100 miliárd USD zabezpečia dve organizácie SB. Banka bude na ochranu životného prostredia „mobilizovať“ aj súkromný kapitál. Priemyselné krajiny prisľúbili, že rozvojovým štátom na odstraňovanie škôd spôsobených zmenou klímy do roku 2020 poskytnú ročne po 100 miliárd USD. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) im v roku 2016 uvoľnila 48,5 miliardy a vlani 56,7 miliardy USD.

Konferencia v Katoviciach sa začala v nedeľu (2.12.) Zúčastňujú sa na nej predstavitelia takmer 200 štátov. Rokujú o konkrétnych opatreniach, ktorými sa budú plniť ciele parížskej klimatickej dohody, prijaté v roku 2015. Konferencia bude trvať do 14. 12.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie