Jednou vetou

Miera evidovanej nezamestnanosti v SR v marci klesla na 5,03 percenta

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

foto: TASR - Pavel Neubauer

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v marci tohto roka úroveň 5,03 %. Medzimesačne klesla o 0,13 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne sa znížila o 0,52 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

aktualizované: 11:05

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu tretieho mesiaca tohto roka 137.962 osôb. „Medzimesačne stav klesol o 3470 osôb, medziročne sa znížil o 15.892, čo je o 10,33 % osôb menej,“ vyčíslil v utorok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Dlhodobo nezamestnaní v R. Sobote môžu podľa Richtera robiť v sociálnych podnikoch

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v marci tohto roka 6,19 %. „Medzimesačne klesla o 0,16 p. b., medziročne sa znížila o 0,58 p. b.,“ spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v treťom mesiaci tohto roka 169.779 osôb. Medzimesačne klesol o 4249 osôb. „Medziročne sa stav znížil o 17.980 osôb, čo je o 9,58 % menej,“ doplnil šéf ÚPSVR.

V marci 2019 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom kraji.

Nezamestnanosť na Slovensku podľa analytikov klesá pomalšie ako vlani

Ku koncu marca bolo na úradoch práce voľných 88.093 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 1961 miest. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že „v marci sa vývoj nezamestnanosti vrátil k pozitívnym číslam“. Zároveň očakáva, že už v budúcom mesiaci by mohla nezamestnanosť klesnúť pod 5 %. Všetky najmenej rozvinuté okresy pritom zaznamenali pokles evidovanej nezamestnanosti. Miera nezamestnanosti podľa ústredia práce klesla pod 4 % už v 36 okresoch na Slovensku.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac