Jednou vetou

V nemeckej koaličnej dohode sa hovorí aj o znížení počtu vlkov v krajine

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Dohoda o vytvorení koaličnej vlády medzi unionistickými stranami a sociálnymi demokratmi v Nemecku je podrobná. Potvrdzuje to aj kapitola o pôdohospodárstve. Zapísali do nej aj pasáž o postoji spolkovej vlády, ktorú povedie ako kancelárka Angela Merkelová voči rýchlo rastúcej populácii vlkov v krajine.

Veľká koalícia chce lepšie chrániť hospodárske zvieratá na lúčnych pastvinách pred útokmi vlčích svoriek.

Návrat vlkov do Nemecka

Združenie nemeckých chovateľov zvierat vo štvrtok (8.2.) privítalo dohodu koaličných strán o postupe proti týmto šelmám . „Ochrana chovu oviec pred pribúdajúcimi dravcami sa stala takou naliehavou, že niektorí farmári začali pomýšľať o tom, že sa im prestanú venovať,“ uviedol predseda združenia Jürgen Lückhoff.

Rozšírenie vlkov po celom území krajiny a rast ich počtu spochybňuje chov oviec, kôz, ale aj hovädzieho dobytka a koní vo voľnej prírode.

Nemecký zväz ochrancov zvierat sa s takým názorom nestotožňuje. Uviedol, že sa od návratu vlkov do nemeckých lesov nestal ani jeden prípad, že by ohrozili ľudí. Návrat vlkov do Nemecka je podľa neho úspechom. Vlci plnia v prírode dôležitú funkciu.

Zníženie vlčieho nebezpečenstva

V dohode sa uvádza, že vedci vypracujú vhodné kritériá na zníženie vlčieho nebezpečenstva. Ich počet sa zníži tak, aby nespôsobovali veľké škody chovateľom hospodárskych zvierat a nestali sa postrachom pre človeka. „Vo vzťahu k vlkom je najvyššou prioritou bezpečnosť ľudí,“ uvádza sa v dokumente.

Navyše, spolková vláda sa obráti na Európsku komisiu so žiadosťou, aby stupeň ochrany vlkov preskúmala a urobila ju závislú na počte šeliem, aby sa ich stav mohol v prípade premnoženia redukovať.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie