Jednou vetou

V nových eurofondoch potrebujeme viac slobody, než navrhuje EK, tvrdí Raši

Richard Raši

foto: TASR

Slovensko žiada, aby tematická flexibilita aj dohodnuté veľké zjednodušovanie eurofondov po roku 2020 boli omnoho výraznejšie oproti tomu, čo ukazujú nové legislatívne návrhy Európskej komisie (EK), povedal podpredseda vlády Richard Raši (Smer-SD) na konferencii v Bulharsku o kohéznej politike Európskej únie (EÚ). Médiá o tom v piatok informoval odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

SR nebojuje iba o nové eurofondové peniaze, ktoré prídu po roku 2020, ale aj o pravidlá, podľa ktorých ich bude čerpať. „Slovensko v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ výrazne prispelo k tomu, že politika súdržnosti ostala hlavnou investičnou politikou. Pri pohľade na nové legislatívne návrhy, ktoré EK predložila koncom mája, môžeme vidieť, že niektoré z našich myšlienok vzala do úvahy,“ konštatoval vicepremiér s tým, že rokovať budú ďalej, pretože niektoré z dôležitých slovenských odporúčaní nepovažuje za dostatočne zohľadnené.

Merkelová podporuje investičný rozpočet eurozóny a menový fond EÚ

Slovensko podľa neho nemôže súhlasiť s tým, aby EK výrazne zasahovala do rozhodnutí o využití európskych peňazí. V prvom rade potrebuje najmä v najmenej rozvinutých regiónoch dobudovať základnú infraštruktúru ako cesty, kanalizácie, vodovody, dostupnosť internetu, a podobne. „Je napríklad zrejmé, že územie bez dokončenej fyzickej infraštruktúry nebude schopné absorbovať investície do inovácií v oblasti špičkových technológií,“ upozornil.

Účastníkom panelových diskusií na konferencii bol aj generálny riaditeľ DG REGIO Marc Lemaitre, ktorý na budúci týždeň v Bratislave prerokuje návrhy EK na novú eurofondovú legislatívu so slovenskými predstaviteľmi, avizoval odbor. S ním bude vicepremiér diskutovať aj o novej eurofondovej obálke. Aktuálne EK navrhuje pre SR 13,3 miliardy eur v bežných cenách, uzavrel odbor.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie