Jednou vetou

V období sucha trpí najmä pšenica a kukurica

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Horúčavami a suchom, ktoré na Slovensku panujú v týchto dňoch, trpí v katastri obce Beša v okrese Levice najmä slnečnica a kukurica. TASR o tom informoval riaditeľ Poľnohospodárskeho družstva (PD) Beša Zdenek Kúdela.

 „Závlahy nefungujú, sú rozbité, nevieme s tým nič urobiť. Dokonca nefungujú ani melioračné záležitosti. Hlavne v časti Lula je potok neregulovaný asi aj 30 rokov. Bohužiaľ, sa musíme spoliehať iba na počasie. Ako opatrenia robíme utláčanie pôdy valcovaním, aby bol výpar čo najmenší. Pokiaľ v najbližšom čase nenaprší, tak bude zle. Pripravujeme pôdu pod sejbu repky ozimnej, ktorú začneme 15. až 20. augusta, nasledovať bude pšenica,“ povedal Kúdela.

PD Beša využíva jedine priame podpory na hektár, žiadne iné dotácie, eurofondy či kompenzácie ohľadom škôd doteraz nevyužili. „Keby som dal poistiť pôdu, tak sa pomaly nedoplatím. Neriešime teda poistenie úrody proti ľadovcom, zatopeniu, zmrznutia a podobne a ani sme v tejto oblasti nič od vlády nepýtali,“ dodal riaditeľ PD Beša.

Družstvo hospodári na poliach o rozlohe 1800 hektárov (ha), z toho 1700 ha je orná pôda, pričom na 5 % z nej sa nemôže nič pestovať, čo je približne 85 ha. „Na 650 ha sme pestovali pšenicu, na 190 ha jačmeň jarný a na 350 ha repku ozimnú. Na ostatnej rozlohe pestujeme slnečnicu a kukuricu,“ uviedol Kúdela.

Pšenicu, jačmeň a repku už PD skosilo, pričom úroda bola o niečo horšia ako v roku 2016. „Nie je to však také zlé, pretože oproti priemeru okresu Levice v úrode máme viac o 1,5 tony jačmeňa na hektár, o jednu tonu pšenice na hektár a 0,5 tony repky na hektár. Úroda pšenica bola na úrovni 5,91 t/ha, jačmeň jarný 6,02 t/ha a repka ozimná 3,92 t/ha,“ povedal Kúdela.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie