Jednou vetou

V prípade tvrdého brexitu je najlepšie v ten týždeň nedopravovať

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Ak by nastal tzv. tvrdý brexit, tak je najlepšie v ten týždeň vôbec nedopravovať, týždeň predtým nenakladať smerom do Veľkej Británie. Uviedol to prezident Zväzu logistiky a zasielateľstva SR František Komora.

Ďalej by podľa neho bolo dobré vyhnúť sa tomu, že naložený tovar nemusí byť pod colnou kontrolou.

Firmy musia zintenzívniť prípravy na tvrdý brexit, myslí si šéf ECB

„Ak počas dopravy dôjde k brexitu a vo Veľkej Británii ho budete musieť vyclievať, bolo by to veľmi zle, pretože by vám chýbali všetky predchádzajúce dokumenty,“ vysvetlil s tým, že po vstupe SR do Európskej únie nebolo treba pri kamiónovej doprave do Británie vybavovať colné formality. Šoféri využívali tunel medzi Francúzskom a Britániou, alebo kamióny nalodili.

Varianty, ktoré Briti predostierajú pre tzv. tvrdý brexit, sú podľa neho rozličné. „Definitívne nevieme nič, sledujeme informácie, informujeme členov a aj zákazníkov,“ dodal.

Britskí pestovatelia špargle sa boja nedostatku robotníkov z východu EÚ

Pre Britániu predstavuje obchod s Európskou úniou 60 % z jeho celkového objemu. Po brexite vzrastie objem vyclievaného tovaru minimálne o 150 % a Briti musia nájsť riešenie, ako to personálne stihnúť, uzavrel prezident Zväzu logistiky a zasielateľstva SR.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie