Jednou vetou

V Rumunsku bude od začiatku roku 2019 platiť sektorová daň

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Rumunská vláda schválila v piatok (21. 12.) večer na svojom mimoriadnom zasadnutí zavedenie zdanenia bánk. Rozhodnutie začne platiť od 1. januára 2019.

Pár hodín pred tým sa stretol rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilaovou a ďalšími predstaviteľmi krajiny. Oficiálne im odovzdal predsedníctvo v Európskej únii na nasledujúcich šesť mesiacov. Príležitosť využil, aby ich varoval pred zdanením bánk.

Dow Jones má za sebou najhorší týždeň od finančnej krízy v roku 2008

Vláda sa rozhodla pre opatrenie pod mottom „Dane pre obrat“. Sektorovú daň budú platiť aj telekomunikačné firmy, prevádzkovatelia hracích automatov a maloobchodné podniky.

Vláda chce v nasledujúcich troch rokoch spomaliť rast cien zemného plynu a elektrickej energie. Tým by sa malo podľa premiérky „zabrániť nekorektným praktikám“ v bankovej a energetickej oblasti. Opatrenie by malo v konečnom dôsledku prispieť „k blahobytu Rumunov“.

Rumunskí ekonómovia upozorňujú na to, že sa dosiahne pravý opak. Životná úroveň Rumunov v dôsledku zvýšenia maloobchodných cien nevyhnutne klesne.

Banky v predvianočnom období evidujú zvýšený záujem o úvery

Podľa ekonómov sa daňový balík prijal preto, lebo rozpočtový deficit sa vymkol spod kontroly. Vláda sa novými daňami a odvodmi úporne snaží zaplátať v ňom čoraz väčšiu dieru. Je príznačné, že kabinet doteraz nepredložil do parlamentu návrh rozpočtu na budúci rok.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie