Jednou vetou

V Senici vznikne výskumno-vývojové centrum

Finálnym výrobkom budú klimatizačné jednotky pre osobné a nákladné automobily pre renomovaných producentov automobilov.

Foto: mahle.com

V Senici vznikne nové výskumno-vývojové centrum spoločnosti Mahle Behr Senica, s.r.o. zamerané na vývoj, dizajn a testovanie klimatizačných jednotiek pre osobné a nákladné automobily. Do roku 2023 by v ňom malo nájsť prácu 79 zamestnancov, investičné a mzdové náklady prekročia 6 mil. eur.

Výstavbu centra by mal podporiť aj štát. Podľa materiálu predloženého na pripomienkové konanie, by mohol firme poskytnúť investičnú pomoc takmer 1,3 mil. eur vo forme príspevku na vytvorené nové pracovné miesta. Ministerstvo hospodárstva SR s poskytnutím pomoci súhlasí, definitívne ju musí schváliť vláda.

Práce na investičnom zámere začali v decembri 2018. Ich ukončenie je naplánované na rok 2021 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity sa predpokladá v roku 2024. Centrum sa bude zameriavať na vývoj a dizajnovanie nových jednotiek pre nové projekty, ako aj na úpravu a modifikáciu jednotiek pre nové požiadavky automobilového trhu, či na služby testovania rekvalifikácie sériových jednotiek a dizajn inžinierskych zmien pre výrobu. „Finálnym výrobkom budú klimatizačné jednotky pre osobné a nákladné automobily pre renomovaných producentov automobilov (napríklad VW, Volvo, PSA, Daimler, Jaguar Land Rover),“ uvádza sa v návrhu.

Skupina Mahle vyrába vo svojich závodoch a vyvíja vo svojich R&D centrách široké spektrum komponentov do osobných a nákladných vozidiel, dvojstopových vozidiel a veľkých motorov, vrátane piestov a valcov do motorov, filtrov, olejových chladičov, technologických riešení pre tepelné riadenie batérií, či klimatizačných jednotiek. Na Slovensku prevádzkuje niekoľko spoločností. V Námestove Mahle Behr Námestovo, s.r.o. produkuje moduly na recirkuláciu výfukových plynov a olejové chladiče. V Dolnom Kubíne pôsobí Mahle EngineComponents Slovakia, s.r.o., ktorá je producentom motorových ložísk.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie