Jednou vetou

V SR sa má zaviesť systém zaručenej elektronickej fakturácie

Ilustračné foto

pixabay.com

Na Slovensku sa má zaviesť nový spôsob prijímania a vydávania zaručených elektronických faktúr najmä pre subjekty verejnej správy. Počíta s tým návrh zákona, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Právnou normou sa do slovenského právneho poriadku preberá eurosmernica, na základe ktorej majú členské štáty zabezpečiť, aby verejní obstarávatelia prijímali a spracúvali elektronické faktúry v súlade s európskou normou. Úprava elektronickej fakturácie sa má pritom aplikovať tak, aby neboli dotknuté ustanovenia smernice o dani z pridanej hodnoty (DPH).

Saková ide nakupovať. Ministerstvo potrebuje elektroniku za milióny eur

Návrhom zákona sa majú jednotne upraviť náležitosti elektronickej faktúry, pravidlá procesu elektronickej fakturácie, a definovať sa má jednotným spôsobom „základná architektúra“ riešenia. Právnou normou sa má definovať pojem „zaručená elektronická faktúra“ tak, aby nedochádzalo k prekryvu s pojmom „elektronická faktúra“ podľa zákona o DPH. „Rozlišuje sa medzi zaručenou elektronickou faktúrou, ako inštitútom a zaručenou elektronickou fakturáciou, ako procesom,“ doplnilo MF SR.

Dobrovoľné využívanie zaručenej elektronickej fakturácie má byť umožnené ktorýmkoľvek subjektom. „Týmto spôsobom sa umožní v zvolených oblastiach zaviesť povinnosť elektronickej fakturácie postupne a zároveň ponechať priestor na dobrovoľné využívanie jej inštitútov,“ priblížil rezort financií v predkladacej správe.

Europoslanci z TAX3 diskutovali o finančných a daňových podvodoch na Slovensku

Zriadiť sa má aj informačný systém elektronickej fakturácie, ako výlučný spôsob vydávania zaručených elektronických faktúr a rámcovo sa má zakotviť centrálny ekonomický systém. „Vykonávacie predpisy k návrhu zákona upravia povolené formáty elektronických dokumentov pre zaručenú elektronickú faktúru, podrobnosti o spôsobe vypĺňania jej náležitostí a podrobnosti o doručovaní v prípadoch, kedy prijímateľ nemá aktivovaný osobný profil,“ vysvetlilo ministerstvo.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie