Jednou vetou

V stavebníctve nastal výrazný technologický pokrok v digitalizácii

Ilustračné foto

Foto: TASR

V stavebníctve nastal výrazný technologický pokrok. Zastarané statické projektové príručky nahradili digitalizované automatizované kontroly, ktoré monitorujú projekt v reálnom čase alebo len s malou časovou odchýlkou. Médiá o tom v stredu informovala globálna sieť firiem KPMG, ktoré poskytujú služby v oblasti auditu, daní a poradenstva, na základe prieskumu Future-Ready Index.

Lídri na trhu digitalizovali svoje existujúce prostredie. „Jedným z hlavných trendov je aktuálne zavádzanie technológií založených na dátovej analytike,“ uviedla líderka pre sektor nehnuteľností siete na Slovensku Zuzana Blažejová. Efektívne využívanie technológií na zber a analýzu dát o budovách a ich užívateľoch sú podľa nej kľúčové pre zlepšenie komunikácie so zákazníkmi.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že dve tretiny tých stavebných firiem, ktoré investovali čas a úsilie na posilnenie riadenia, dokončilo projekty včas. Sedem z desiatich vedúcich firiem na trhu v prieskume uviedlo, že majú zavedený integrovaný systém podávania správ o projektovom manažmente, 90 % z nich má stanovený detailný plán postupu, tzv. cestovnú mapu a víziu v oblasti technológií. V spodnej časti indexu sa umiestnili firmy, ktoré väčšinu úsilia vynakladajú na krátkodobý rast príjmov a ich investície do technológií sú malé až nulové.

Stavebník D4 a R7 deklaruje napredovanie prác na bratislavskom obchvate

Sieť firiem pripomína, že lídri v stavebníctve sa vyznačujú veľkými investíciami do nových technológií. Financie smerujú najmä do zavádzania technológie BIM (Building Information Modelling), dronov, virtuálnej a zmiešanej reality a smart senzorov.

Vedúce firmy v odvetví si tiež uvedomujú dôležitosť udržania si najlepších ľudí a náboru nových talentov. „Využívajú najnovšie náborové metódy a kanály podporené inovatívnym riadením výkonnosti a flexibilnými kariérnymi možnosťami, ktoré sú na mieru šité požiadavkám mileniálov a generácie Z,“ uvádza poradenská sieť. Spoločnosti, ktoré sú dobre pripravené na budúcnosť, označili výhru v boji o talenty za aktuálne druhú najvýznamnejšiu výzvu. Ostatní respondenti zaradili túto oblasť až na piate miesto, uzatvára KPMG.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!