Jednou vetou

V U.S. Steel vyhlásili odbory štrajkovú pohotovosť

VSŽ Košice/ US Steel
Ilustračná foto

Foto: TASR

V košických oceliarňach U.S. Steel vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť. Ide o vyjadrenie nespokojnosti s navyšovaním tarifnej zložky mzdy a percentuálnym navyšovaním variabilnej zložky mzdy v tejto najväčšej hutníckej fabrike na Slovensku.

Svojim hlasovaním to potvrdili delegáti konferencie Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice, ktorá sa uskutočnila v pondelok (8.4.).

Pellegrini: Tretí blok v Mochovciach nespustíme, pokiaľ nebude bezpečný

Ako v stredu ďalej informovali odborári, ani po deviatich kolách kolektívneho vyjednávania o návrhu dodatku k platnej kolektívnej zmluve sa nepodarilo zamestnávateľovi a zástupcom odborov dospieť k dohode.

„My chceme mať spokojných zamestnancov. Patríme do Európskej únie, podieľame sa na excelentnom výkone USSK a zaslúžime si za ‚európsku prácu európsku plácu‘,“ uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga. Dodal, že kvalifikovaná pracovná sila Slovákov býva často, a aj v tomto prípade, v porovnaní s krajinami západnej Európy, podhodnotená.

Vedenie fabriky ostáva optimistické a ďalej s odbormi vedie dialóg. „U. S. Steel Košice tu má takmer 20-ročnú históriu a rovnako dlhý a férový vzťah medzi spoločnosťou a odbormi. Sme sklamaní vyhlásením štrajkovej pohotovosti, ale veríme v pokračovanie konštruktívneho sociálneho dialógu,“ reagoval hovorca oceliarní Ján Bača.

„Pracujeme na tom, aby sme zvyšovali životný štandard našich zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní nad priemerom v regióne, a to v čase, keď nastavujeme naše podnikanie tak, aby bolo úspešné na najbližších 20 rokov na trhu, ktorý je momentálne pre výrobcov v recesii,“ dodal.

Kampaň bojujúcu proti predsudkom pri zamestnávaní Rómov podporilo už 120 firiem

Podľa odborárov diametrálne odlišný pohľad majú obe vyjednávacie strany vo viacerých bodoch, najmä však pri výške rastu tohtoročných tarifných miezd zamestnancov a percentuálneho navýšenia variabilnej mzdovej časti, ktoré odbory považujú za kľúčové.

Kým zástupcovia zamestnancov z Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice vstupovali 16. januára 2019 do kolektívneho vyjednávania s požiadavkou navýšenia tarifných miezd zamestnancov o 120 eur pre každého – s čím zamestnávateľ zásadne nesúhlasil – po troch mesiacoch vyjednávania sa ich požiadavka „znížila“ na rast tarifných miezd o 70 eur. Naopak, návrh zamestnávateľa aktuálne hovorí len o navýšení v priemere o 20 eur do taríf.

Odbory uvádzajú, že odlišnosť názorov oboch sociálnych partnerov – tak zamestnávateľa, ako aj zástupcov zamestnancov – je príliš veľká.

Zamestnávateľ oponuje nestabilným medzinárodným trhom s oceľou, environmentálnym zaťažením či stúpajúcimi mzdovými nákladmi súvisiacimi so zvýšenou minimálnou mzdou i príplatkami za prácu v noci, počas víkendu a vo sviatok, ktoré od mája minulého roku prvý raz a od mája tohto roku opätovne navyšuje novela Zákonníka práce.

Kiska podpísal ústavný zákon: Dôchodkový vek na Slovensku sa zastropuje

K tomu priratúva náklady na rekreačné poukazy, s ktorými sa pri plánovaní rozpočtu nepočítalo a „vďaka“ ktorým, podľa jeho slov, stúpli mzdové náklady zamestnancov o viac ako polovicu v porovnaní s ich minuloročným nárastom miezd.

Neschopnosť nájsť kompromis bola hlavným dôvodom, prečo bol v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní v celom procese po deviatich kolách vyhlásený spor, pri riešení ktorého by mal pomôcť sprostredkovateľ.

Toho prideľuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že po oboznámení sa s priebehom vyjednávania je to práve sprostredkovateľ, ktorý predloží návrh riešenia sporu.

„To však nakoniec nemusí byť pre vyjednávajúce strany záväzné. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné. Pred zástupcami zamestnancov sa potom otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného riešenia – štrajku,“ informovali odborári .

Šefčovič: Z pohľadu Európskej komisie je energetická únia splnená úloha

V košickej fabrike aktuálne pracuje viac ako 12.000 zamestnancov. Priemerná mzda spolu s nadčasmi, príplatkami a variabilnou zložkou mzdy tu v roku 2018 predstavovala 1876 eur a v robotníckych profesiách 1746 eur.

Platná podniková kolektívna zmluva je uzavretá na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. marca 2020 s tým, že každý rok sa vo forme dodatkov rokuje o mzdovej časti.

Kolektívna zmluva zastrešuje nielen zamestnancov U.S. Steel Košice, s.r.o., ale aj pracovníkov U.S. Steel Košice – SBS, s.r.o., U.S. Steel Košice – Labortest, s.r.o. a Ferroenergy s.r.o.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu