Jednou vetou

V USA schválili úpravy posledných dieselových áut VW so zlým softvérom

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Americké environmentálne regulačné úrady schválili úpravy poslednej časti dieselových modelov Volkswagen (VW), ktoré boli vybavené nelegálnym softvérom.

Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) a kalifornský úrad California Air Resources Board(CARB) uviedli v tlačovej správe, že dali Volkswagenu zelenú na úpravu zvyšných naftových vozidiel s 3-litrovým motorom.

Nemecká automobilka bola v septembri 2015 nútená priznať sa, že do dieselových modelov nainštalovala softvér, ktorý pri testoch maskoval skutočné hodnoty škodlivých emisií oxidov dusíka. Softvér odhalili technici CARB.
V USA predala nemecká automobilka viac ako pol milióna takýchto dieselových vozidiel, a nielen vlastnej značky VW, ale tiež dcérskych značiek Audi a Porsche.

Martinskí zamestnanci VW SK podávajú žalobu na vedenie závodu

„Bola to dlhá cesta,“ povedala predsedníčka CARB Mary D. Nicholsová. „Zmiernenie škôd spôsobených týmito vozidlami bude trvať roky.“

Podľa odhadov len v Kalifornii uvoľnili dieselové automobily s nelegálnym softvérom o tisíce ton oxidu dusíka viac, ako im povoľovali normy. Tieto emisie pritom zhoršujú kardiovaskulárne ochorenia, astmu a problémy s dýchaním.

Celkové náklady VW na kompenzácie a sankcie v Severnej Amerike prekročili 29 miliárd USD (24,91 miliardy eur). Právnici v Nemecku a iných európskych krajinách sa tiež snažia získať odškodné od VW pre majiteľov naftových vozidiel so zlým softvérom, ale zatiaľ len s obmedzeným úspechom.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive