Jednou vetou

Väčšina porúch po silnom vetre a búrkach je odstránená

Ilustračné foto

Foto: TASR

Západoslovenská distribučná (ZSD) odstránila väčšinu porúch, ktoré vznikli následkom silného vetra a búrok v uplynulých dňoch. Vo všetkých oblastiach západného Slovenska bol ukončený kalamitný režim. ZSD o tom informuje na svojom webe.

„Poruchy, ktoré momentálne evidujeme, boli nahlasované v priebehu nedele (13.8.) a dnešného dňa. Sú opravované v štandardnom režime,“ uvádza ZSD. V teréne pracovali po štvrtkovej (10.8.) veternej smršti všetky dostupné pohotovostné zložky. Do najviac postihnutých oblastí boli nasadení pracovníci aj z ostatných regiónov západného Slovenska.

Počas piatka (11.8.) a v noci na sobotu (12.8.) sa pracovalo na odstránení porúch na vedeniach vysokého napätia, odstraňovali sa pováľané stromy na vedeniach a opravovali potrhané vodiče. „Tieto opravy si vzhľadom na svoj rozsah vyžiadali dlhší čas a súčinnosť viacerých pohotovostných zložiek,“ informovala ZSD. Následne sa pracovalo na odstraňovaní porúch na úrovni nízkeho napätia, čiže sa opravovali konkrétne odberné miesta.

Počas noci na piatok evidovali 160.000 zákazníkov bez elektrickej energie. Následne ráno bolo bez elektriny približne 14.000 odberných miest a v sobotu na obed ešte zhruba 6000 zákazníkov. ZSD v nedeľu okolo obeda informovala, že bez elektrickej energie bolo ešte približne 300 zákazníkov.

Západ Slovenska zasiahli vo štvrtok večer silné búrky. Sprevádzal ich silný vietor, na bratislavskom letisku namerali rýchlosť v nárazoch približne 100 kilometrov za hodinu. Najviac výjazdov mali hasiči v Bratislavskom kraji, kde zasahovali najmenej pri 188 udalostiach. Hasiči odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest a osobných áut. Zasahovali aj pri spadnutých stĺpoch elektrického vedenia, telefónnych stĺpoch či strhnutých strechách.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie