Jednou vetou

Vďaka rekreačným poukazom bude podľa SNS dovolenka na Slovensku dostupnejšia

Strana SNS

zdroj: TASR

Dovolenka na Slovensku bude podľa koaličnej SNS od januára dostupnejšia. Národniari tak reagovali na to, že poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok (27.11.) prelomili veto prezidenta a opätovne schválili ich návrh na zavedenie rekreačných poukazov.

„Verím, že tak ako poslanci pochopili výhody tohto opatrenia, nájdu pochopenie aj u zamestnávateľov. Tento inštitút je v podstate forma odmeny, z ktorej sa neplatia odvody,“ priblížil v stredajšom stanovisku predseda NR SR a SNS Andrej Danko.

Na strane zamestnávateľa budú rekreačné poukazy podľa jeho slov určitým bonusom pre zamestnanca, odmena za jeho lojálnosť. „Je to jeden z ďalších nástrojov, ktorý môže prehĺbiť sociálnu väzbu zamestnanca a zamestnávateľa, zvýšiť kvalitu života,“ dodal Danko.

Rekreačné poukazy poslanci opätovne schválili

SNS pripomenula, že rekreačné poukazy sa pridávajú k zníženej 10-percentnej dani z pridanej hodnoty na ubytovacie služby. Podľa Danka pritom poukazy už roky poznajú vo viacerých štátoch Európy, ako napríklad vo Francúzsku, Maďarsku či v Taliansku. V týchto štátoch sa podľa neho vďaka opatreniu zvýšil záujem o domáce dovolenky.

Podľa novely bude zamestnávateľ, ktorý zamestnáva minimálne 50 zamestnancov, od budúceho roka prispievať na dovolenku na Slovensku sumou maximálne 275 eur. To tvorí 55 percent z rekreačného poukazu. Poukazy bude môcť využívať zamestnanec, ktorý u daného zamestnávateľa pracuje minimálne dva roky.

Návrh Smeru na obedy zadarmo je podľa viacerých opozičných strán populistický

Novelu pôvodne vrátil prezident SR Andrej Kiska poslancom parlamentu na opätovné prerokovanie. Právna norma podľa neho neprimerane diskriminuje časť zamestnancov v nároku na získanie príspevku na rekreáciu.

Prezident upozornil, že schválený zákon vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu, a to v závislosti od toho, či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie