Jednou vetou

Vďaka tomuto budeme vedieť lepšie čo kupujeme a jeme

Ilustračné foto

foto: pixabay

Spoločnosť Te-Food zavádza na Slovensku nový projekt dosledovateľnosti pôvodu potravín cez QR kódy, garantovaný blockchain technológiou. Projekt chce poskytnúť spotrebiteľovi absolútne informácie o produkte, od jednotlivých ingrediencií cez certifikácie, výrobu, prepravu, až po čas, kedy bol umiestnený na regál v predajni či na stôl pred hosťa reštaurácie.

Ako prvý sa do projektu zapojil reťazec Labaš a reštaurácia Riverbank. Rokovania však prebiehajú aj s ďalšími hráčmi v oblasti maloobchodu a HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne) segmentu na Slovensku, výrobcami, dodávateľmi i farmármi. Informoval o tom v utorok partner Food Trace, s.r.o. a zastúpca Te-Food pre SR a ČR Ľuboš Mudrák.

„Spotrebitelia potrebujú vedieť, čo sa s potravinami deje, kým sa dostanú na ich stôl. Bezpečnosť a transparentnosť sú na prvom mieste. Informovaný zákazník je ten najefektívnejší kontrolný mechanizmus. Technológia spoločnosti Te-Food zavádza systém dosledovateľnosti pôvodu potravín v rámci celého slovenského maloobchodu i HORECA segmentu,“ uviedol Mudrák.

Podľa štúdií až 66 % spotrebiteľov neverí informáciám zobrazeným na etiketách potravín. Články o potravinových podvodoch sa podľa Te-Food stále častejšie objavujú v médiách. „Vedie to k obrovskej nedôvere spotrebiteľov, čo zvyšuje tlak na výrobcov a predajcov potravín, ale taktiež na úrady, ktoré sú zodpovedné za bezpečnosť potravín. Dosledovateľnosť pôvodu potravín z farmy až na stôl môže byť účinnou metódou na prinavrátenie dôvery spotrebiteľov v kupované produkty. Navyše, každý výrobca potravín by rád komunikoval spotrebiteľom viac informácií o konkrétnom výrobku. Etiketa či obal však nie sú z kapacitných dôvodov tou správnou platformou. QR kód Te-Food je na to ideálny. Dokáže spotrebiteľovi zobraziť nielen text, ale aj multimediálne dáta,“ pokračoval Mudrák.

Vďaka Te-Foodu je na blockchaine okamžite k dispozícii kompletná história potravinového produktu, takže sťahovanie potravín je možné vykonať cielene, rýchlo a efektívne. „Máme záujem o transparentné potraviny nielen v rámci kategórie vlastné značky. Preto je našou snahou motivovať všetkých dodávateľov, ktorí sa na cestu transparentných informácií cez QR kód odvážia. Motivovať ich chceme určitými bonusmi a zvýhodneniami,“ zdôraznil výkonný riaditeľ spoločnosti Labaš Jaroslav Fotul.

Zavedením systému dosledovateľnosti potravín Te-Food budú môcť spotrebitelia napríklad pri mliečnych výrobkoch zistiť, z akej farmy mlieko pochádza, kedy bolo vyexpedované na spracovanie, kedy a ako vznikal výrobok, kedy bol zabalený, aká je jeho doba spotreby a kedy sa dostal na pult v obchode.

Pri mäse zas zistia to, z akej farmy ošípaná pochádza, kedy bola expedovaná na spracovanie, kto a ako mäso spracoval na konečný výrobok, akú má dobu spotreby, kedy ho expedovali a kedy prišiel na pult. „Naše menu vyhovuje vysokej kvalite a štandardom. Veľmi nám preto záleží na tom, aby boli naši hostia informovaní a hlavne spokojní s tým, čo dostanú na tanieri,“ povedal šéfkuchár Riverbank Restaurant Jaroslav Žídek.

Te-Food je svetovo najväčšie verejne dostupné riešenie na dosledovateľnosť potravín od farmy až po stôl. Od roku 2016 obsluhuje viac ako 6-tisíc obchodných partnerov a každý deň vykonáva viac ako 400-tisíc obchodných transakcií. Výhradným zástupcom Te-Food pre Slovensko je spoločnosť Food Trace, s.r.o.

Môže vás zaujímať

RegioJet začal s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno