Jednou vetou

Veľkonočný nákup nás vyjde drahšie ako vlani

ilustračné

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Veľkonočné sviatky sú tu čo nevidieť a mnohé domácnosti budú v týchto dňoch robiť nákupy potravín spojené s týmito sviatkami. Pozreli sme sa preto na to, či Slovákov vyjde tento rok nákup potravín na prípravu typických veľkonočných špecialít lacnejšie alebo drahšie ako vlani.

Tip na jarný výlet: Načerpajte atmosféru Veľkej noci na týchto trhoch

Podľa analýzy Slovenského farmárskeho družstva si ľudia najviac priplatia za viaceré druhy zeleniny a naopak, lacnejšie ako pred rokom ich vyjdú viaceré druhy ovocia, ale napríklad aj vajcia.

SLovensko má najdrahšie potraviny v rámci V4

Veľká noc | Foto: unsplash

Za 10 rokov používania eura zdraželi potraviny na Slovensku takmer o 17 %

Slovenské farmárske družstvo vo svojej analýze uvádza, že desať potravín, ktoré oproti minulému roku najviac zdraželi, sú petržlen, cibuľa, biela kapusta, konzumné zemiaky, karotka, celý mak, karfiol, hovädzie mäso predné s kosťou, paradajky a melóny vodové červené.

Desať potravín, ktoré oproti roku 2018 najviac zdraželi | Foto: Slovenské farmárske družstvo

Poľské potraviny sú bezpečné, tvrdí minister Ardanowski

Medzi potravinami, ktoré naopak oproti roku 2018 najviac zlacneli, sa nachádzajú mandarínky, cesnak, kryštálový cukor, uhorky, banány, citróny, kiwi, stolové hrozno a jablká. Jednoznačne za zmienku stoja aj vajcia, keďže ich cena je aktuálne o vyše pätinu nižšia ako vlani. Slováci pritom vajcia na Veľkú noc nekupujú len pre konzumáciu, ale aj pre skrášlenie svojich domovov.

Potraviny, ktoré oproti roku 2018 najviac zlacneli | Foto: Slovenské farmárske družstvo

Potraviny na Slovensku od roku 2000 zdraželi o 46 %

Koľko si teda priplatíme za tohtoročný veľkonočný nákup potravín či ingrediencií na pečenie? Z tradičných „veľkonočných“ potravín si najviac oproti vlaňajšku priplatíme za zeleninu, konkrétne za cibuľu takmer 110 percent, za zemiaky vyše 50 percent a paradajky zdraželi o vyše štvrtinu. Drahšie ako vlani vyjdú ľudí ale aj rožky (o 16,7 percent) a chlieb (o 9,3 percent). Slováci si priplatia aj za múku a to takmer sedem percent.

Premiér: Slovensko má záujem dostať svoje potraviny čo najskôr na čínske trhy

„Podľa našich odhadov a prepočtov by nás tak tohtoročný veľkonočný nákup potravín či ingrediencií na pečenie mohol vyjsť o 2,0 až 2,5 percent drahšie ako vlani. Inými slovami, ak sme vlani zaplatili za takýto nákup 50 eur, tento rok nás vyjde na 51,0 až 51,3, to znamená o jedno euro až jedno euro a tridsať centov viac,“ uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.

Veľkonočný nákup vás pri väčšine potravín vyjde drahšie | Foto: Slovenské farmárske družstvo

EÚ dá našim školákom na zdravé potraviny vyše dva milióny eur

Môže vás zaujímať

Kongresový cestovný ruch je veľkou príležitosťou pre slovenskú ekonomiku