Jednou vetou

Venezuela vyvinie vlastnú technológiu 4G s pomocou čínskej Huawei

Prezident Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Venezuela vyvinie vlastnú technológiu 4G s pomocou čínskej spoločnosti Huawei, na ktorú USA uvalili sankcie. Cieľom je zlepšiť pripojenie na internet a mobilnú komunikáciu. Vyhlásil to prezident Nicolás Maduro.

„Nariadil som investovať spolu s našimi čínskymi bratmi a technológiou Huawei a všetkými ruskými spoločnosťami do zvýšenia kapacity telekomunikácií, aby sa vytvorenie systému 4G na národnej úrovni stalo realitou vo Venezuele,“ povedal Maduro.

Aj veľké nemecké firmy skúmajú vzťah s Huawei

„Huawei zostane vo Venezuele,“ sľúbil a nazval čínsku firmu najvyspelejšou technologickou a komunikačnou spoločnosťou na celom svete. Kritizoval zároveň USA za zákaz obchodovania s Huwaei, čo označil za „obrovskú agresiu“.

USA minulý týždeň zaradili Huawei na čierny zoznam firiem, s ktorými nesmú americké spoločnosti obchodovať bez špeciálneho povolenia.

Čína označila za klamstvá tvrdenia Pompea, že Huawei má väzby na vládu v Pekingu

Americký prezident Donald Trump to odôvodnil obavami o národnú bezpečnosť. Huawei má totiž väzby na vládu v Pekingu, ktorá by tak mohla využiť jeho technológie a získať prístup k citlivým údajom.

Čína je kľúčovým spojencom Madura, ktorý je čoraz izolovanejší, odkedy USA a desiatky ďalších krajín uznali opozičného vodcu Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie