Jednou vetou

Viac než 40 % uhoľných elektrární vo svete je v strate

Foto: ilustračné,

pixabay.com

Vyše 40 % uhoľných elektrární vo svete je v dôsledku vysokých nákladov v strate. Toto číslo bude pritom stále rásť a v roku 2040 by podiel stratových elektrární mal dosahovať viac než 70 %. Ukázala to správa, ktorú koncom tohto týždňa zverejnil výskumný inštitút Carbon Tracker.

 Inštitút so sídlom v Londýne analyzoval ziskovosť celkovo 6685 uhoľných elektrární po celom svete, ktoré reprezentujú 95 % prevádzkovej kapacity. Zistil, že 42 % celosvetovej kapacity nie je v zisku.

Od roku 2019 by znižujúce sa náklady na obnoviteľné energie či regulačné opatrenia proti znečisťovaniu ovzdušia mali viesť k ďalšiemu rastu nákladov uhoľných elektrární. To spôsobí, že okolo roku 2040 bude v strate zhruba 72 % elektrární na uhlie, uviedla správa Carbon Tracker, ktorú zverejnila agentúra Reuters. Navyše sa očakáva, že približne od roku 2030 bude prevádzka nových veterných a solárnych elektrární lacnejšia, než pokračovanie prevádzky 96 % súčasných a plánovaných elektrární na uhlie, dodáva sa v správe.

Rezort dopravy zaistil peniaze na štúdiu realizovateľnosti k projektu Dunajbus

V niektorých krajinách, ktoré sú závislé od uhlia, si tak vlády budú musieť vybrať: buď elektrárne uzatvoria, alebo budú produkciu uhlia a ceny elektriny dotovať, alebo ceny elektriny zvýšia. To však poškodí spotrebiteľov a zníži konkurencieschopnosť, dodáva správa Carbon Tracker.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie