Jednou vetou

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!

Zľava: minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, šéf PPA Tibor Guniš a syn zbitého farmára Ivo Belejčák

reprofoto Facebook

Súčasný stav je podľa generálneho riaditeľa PPA Tibora Guniša neakceptovateľný.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v spolupráci s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) plánuje prijať legislatívne zmeny a systémové opatrenia, aby ochránilo poctivých farmárov pred špekulantmi pri poberaní dotácií.

Minulý týždeň sa totiž odohrala ďalšia bitka na slovenských poliach o úrodu z dôvodu tzv. križovania žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov a agrorezort tvrdí, že už nemieni takéto správanie tolerovať. Vo štvrtok o tom informovali minister pôdohospodárstva Ján Mičovský a generálny riaditeľ PPA Tibor Guniš.

Napadnutý a olúpený farmár na východe

Na poliach vo Vyšnom Tvarožci (okres Bardejov) mal byť minulý týždeň v skorých ranných hodinách fyzicky napadnutý a olúpený na jeho vlastnej parcele jeden z farmárov. „Naše pôdohospodárstvo potrebuje čistotu produkcie potravín, financií a ľudských vzťahov. Práve čistota vzťahov by mala byť prvoradá. Myslel som si, že násilie, ktoré bolo v minulosti na slovenských poliach, už pominulo. Žiaľ, presvedčil som sa, že to tak nie je. Na našich poliach stále existuje fyzické násilie. Ak sa to vyskytlo už aj za môjho mandátu, je vylúčené, ak by sme sa tvárili, že nás sa to netýka. Je to obrovská hanba, a preto MPRV nájde mechanizmy, aby v prípade, že niekto bude bitku považovať za bežné riešenie sporov na poliach, bude mať veľký problém a nebude môcť získať dotácie,“ uviedol Ján Mičovský.

Spor, ktorý minulý týždeň vyvrcholil bitkou medzi farmármi, mal trvať už šesť rokov. Podľa syna zbitého farmára bolo dôvodom konfliktu tzv. križovanie žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov.

Video: Tlačová konferencia ministra pôdohospodárstva, 28. 5. 2020

NAŽIVO: STOP bitkám na poliach ⛔Hostia:➡️ Ján Mičovský, minister➡️ Tibor Guniš, generálny riaditeľ PPA➡️ Ivo Belejčák, syn zbitého farmára

Uverejnil používateľ Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Štvrtok 28. mája 2020

Bez pomoci celé roky

„Za šesť rokov, odkedy máme problém s nátlakom, nám nikto nepomohol. Prišlo až k tomu, že môj otec bol na poli napadnutý niekoľkými ľuďmi. Verím, že MPRV a PPA bude v tomto a nielen v našom prípade konať. Na slovenských poliach je mnoho konfliktov. Farmári sú ekonomicky ruinovaní. Jedným z dôvodov konfliktov je kríženie priamych platieb. V našom spore nám konkurenčný subjekt bráni v poberaní dotácií. Je to umelo vytvorená, pofidérna firma. Máme u nej podozrenie na subvenčný podvod. Aj PPA mala podozrenie na tento subjekt a ich praktiky v roku 2018. PPA však v roku 2019 vydala rozhodnutie, kde nám podpory za rok 2018 neuznala. Verím, že MPRV a PPA tieto problémy vyriešia,“ povedal syn zbitého farmára Ivo Belejčák.

Konflikt, ktorý sa stal, je podľa generálneho riaditeľa PPA Tibora Guniša neakceptovateľný. „Na PPA hľadáme riešenia, ako tieto konflikty minimalizovať. K dispozícii máme množstvo dát, aby poctiví farmári dostali svoje peniaze včas a bez problémov. To si ale bude vyžadovať legislatívne zmeny. Musíme sa vrhnúť do digitalizácie procesov v pôdohospodárstve. Stále totiž množstvo procesov prebieha na papieri, čo procesy nesmierne spomaľuje,“ dodal Tibor Guniš.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie