Jednou vetou

VIDEO: Na novej 50-librovej bankovke bude matematik Alan Turing

Na nedatovanej snímke Bank of England je podobizeň novej britskej 50-librovej bankovky, na ktorej bude matematik Alan Turing. Počas druhej svetovej vojny sa mu podarilo rozlúštiť tajné nacistické kódy. V roku 1954 ako 41-ročný spáchal samovraždu tým, že zjedol jablko, do ktorého si napustil kyanid. Jedným z dôvodov tohto konania bolo aj to, že bol prenasledovaný za svoju homosexualitu.

foto: TASR/AP

Britská centrálna banka (Bank of England, BoE) v pondelok oznámila, že na novej bankovke s hodnotou 50 libier (55,69 eura) bude zobrazený matematik Alan Turing, ktorému sa počas druhej svetovej vojny podarilo prelomiť nacistické tajné kódy, a ktorý je považovaný za otca umelej inteligencie a počítačovej vedy. Banka si vyberala z 12 osobností.

HUAWEI znovu prekvapuje: Máte na mobile rozbitý displej? Za výmenu nič neplatíte!

„Alan Turing bol vynikajúci matematik, ktorého práca mala obrovský vplyv na to, ako žijeme dnes,“ povedal guvernér BoE Mark Carney, keď odhalil bankovku v múzeu vedy a priemyslu v Manchestri.
Turing zohral tiež kľúčovú úlohu vo vývoji prvých počítačov.

Bankovka vstúpi do obehu koncom roka 2021 a bude na nej Turingov portrét z fotografie z roku 1951.

Turing dostal v roku 2013 posmrtnú milosť od kráľovnej Alžbety II. V roku 1952 bol totiž odsúdený za „neslušnosti“ s 19-ročným mužom. Nešiel do väzenia, ale bol chemicky kastrovaný a zomrel na otravu kyanidom v roku 1954 vo veku 41 rokov. Zrejme šlo o samovraždu.

V roku 2017 zákon nazvaný „Alan Turing Law“ posmrtne omilostil mužov, ktorí boli odsúdení podľa historických právnych predpisov zakazujúcich homosexuálne akty v Británii.

Oscarový film z roku 2014 „The Imitation Game“ v hlavnej úlohe s Benedictom Cumberbatchom priniesol Turingovi oneskorené uznanie za jeho úlohu pri prelomení nacistických šifier.

Bank of England zavádza nové tváre na britské bankovky, keďže prechádza z papiera na polymér, tenký, flexibilný plastový film, ktorý je považovaný za trvanlivejší a bezpečnejší.

Nová dvadsaťlibrová bankovka, ktorá vstúpi do obehu na budúci rok, bude mať na zadnej strane maliara J. M. W. Turnera.

Nové polymérová bankovky v hodnote 5 a 10 libier, ktoré sú už v obehu, zobrazujú expremiéra Winstona Churchilla a spisovateľku Jane Austenovú.

Na prednej strane týchto bankoviek je kráľovná Alžbeta II.

ECB uvoľnila do obehu nové 100- a 200-eurové bankovky

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie