Jednou vetou

VIDEO: PS navrhuje zakotviť do legislatívy sabatikal v dĺžke 6 až 12 mesiacov

Na snímke zľava člen predsedníctva strany Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, predseda Michal Truban a člen predsedníctva Martin Hojsík

foto: TASR - Jaroslav Novák

Zakotviť tzv. sabatikal v dĺžke šiestich až 12 mesiacov, pauzu od každodenného stereotypu do legislatívy navrhuje mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Je to spôsob predchádzania pracovnému vyhoreniu.

Povedal to v stredu odborník hnutia na sociálne témy Michal Páleník. Má to byť voľno, počas ktorého sa môže zamestnanec sústrediť na dlhodobé veci, pracovať na osobnom raste, absolvovať stáže, zvýšiť si kvalifikáciu.

Matečná: Žiadateľov, ktorí robia rybné hospodárstvo, nie je veľa

„Návrh je, aby človek, ktorý bol posledných 10 rokov poistený v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni (SP), sa bude môcť dohodnúť so zamestnávateľom na sabatikale v dĺžke 6 až 12 mesiacov. Počas neho by zo SP poberal dávku asi 70 % čistej mzdy, teda 50 % vymeriavacieho základu,“ informovalo PS.

Z legislatívneho pohľadu sa bude takýto človek pohybovať medzi evidovaným uchádzačom o zamestnanie a osobou na materskej s tým, že do dôchodku pôjde o dĺžku sabatikalu neskôr.

Podľa neho bude mať sabatikal neutrálny vplyv na verejné financie, nie ako dôchodkový strop. Človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku.

Sabatikal, liek na vyhorenie | Progresívne Slovensko

⚠️🔥 HROZÍ VÁM VYHORENIE? Ponúka riešenie: sabatikal ako súčasť sociálneho poistenia. 💪 Ak ste 10 rokov pracovali, platili odvody, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť, že pôjdete na 6 až 12 mesiacov na sabatikal. Počas neho budete zo sociálneho poistenia dostávať dávku vo výške 50 % hrubej mzdy.📈 Sabatikal bude mať neutrálny vplyv na verejné financie. Človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku.Viac o sabatikale od Michal Páleník • Progresívne Slovensko na https://www.palenik.sk/sabatikal

Uverejnil používateľ Progresívne Slovensko Streda 31. júla 2019

Plnohodnotný sabatikal je v súčasnosti vymoženosťou niekoľkých veľkých zamestnávateľov, ktorých je však málo. Dávajú ho tým pracovníkom, ktorí si kariéru zviazali s konkrétnym zamestnávateľom.

Bankoví analytici očakávajú v tomto roku 3,4 % rast ekonomiky SR

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie