Jednou vetou

VIDEO: Smer-SD vyzýva vládu zrušiť vyhradený nákupný čas pre seniorov

Peter Pellegrini, archívne

FOTO TASR – Jaroslav Novák

V súčasnosti podľa expremiéra Petra Pellegriniho pracuje vyše 250 tisíc dôchodcov, ktorí chodia do práce a nemôžu ísť ráno na nákup.

Strana Smer-SD vyzýva vládu, aby zrušila opatrenie, ktoré vydal hlavný hygienik v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov.

Podľa expremiéra Petra Pellegriniho je opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín diskriminujúce. „Dôchodcovia sa cítia týmto diskriminovaní,“ potvrdila na piatkovom brífingu Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. A ako doplnil poslanec za Smer-SD Matúš Šutaj Eštok, zvažujú podať podnet na Ústavný súd SR.

Podľa Pellegriniho je neprípustné, aj keď v záujme ochrany zdravia, aby sa obmedzovala kvalita života seniorov.

V súčasnosti pracuje vyše 250 tisíc dôchodcov, ktorí chodia do práce a nemôžu ísť ráno na nákup. V sobotu je prvý deň, kedy okrem lekárni a čerpacích staníc bude pre dôchodcov nad 65 rokov všetko zavreté.

ZRUŠTE ZÁKAZ NAKUPOVANIA PRE SENIOROV MIMO VYHRADENÝCH HODÍN!

ZRUŠTE ZÁKAZ NAKUPOVANIA PRE SENIOROV MIMO VYHRADENÝCH HODÍN!Vyzývam predsedu vlády a hlavného hygienika, aby ešte dnes zmenili svoje rozhodnutie o nákupných hodinách pre dôchodcov, ktoré z nich spravilo občanov druhej kategórie. Podľa platného opatrenia totiž seniori nesmú nakupovať inokedy ako počas pracovných dní od 9.00 do 11.00. Je to opatrenie jednoznačne diskriminujúce a napríklad pracujúci dôchodcovia si tým nápad nemôžu sami nakúpiť nikdy. Pán Matovič a pán Mikas, zrušte ešte dnes tento zákaz, aby sa sobota nestala pre seniorov symbolom ich vylúčenia zo života! Viac som povedal na dnešnom brífingu.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 24. apríla 2020

„Kam pôjdu, na pumpu? No to sme dopadli,“ skonštatoval Pellegrini. Vyzýva preto súčasného premiéra a aj hlavného hygienika, aby upravili nariadenie diskriminujúce dôchodcov. „Nechcem, aby sme si tento týždeň pamätali tak, že sobota bude symbolom vylúčenia časti spoločnosti,“ uzavrel Pellegrini.

Ako pokračoval Matúš Šutaj Eštok, toto opatrenie je navyše v rozpore so slovenskou ústavou. Obmedzenia a zásahy do ľudských práv musia prejsť testom proporcionality. Povinnosti je možné ukladať len na základe zákona či nariadením vlády.

„V tomto prípade nejde ani o jedno, ale len o príkaz hlavného hygienika SR,“ skonštatoval Matúš Šutaj Eštok. Je to podľa neho vážna chyba a preto strana vyzýva k náprave. V opačnom prípade sú pripravení v pondelok podať podnet na ústavnoprávny výbor, prípadne podnet aj na Ústavný súd SR.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom