Jednou vetou

Vieme, kde išlo na pééenku najviac a najmenej ľudí

Ilustračné foto, archívne

foto: TASR

Priemerná dočasná práceneschopnosť na Slovensku v marci po výskyte prvých prípadov nakazenia koronavírusom oproti februáru tohto roka vzrástla o 1,36 percentuálneho bodu, medziročne išla nahor o 1,53 percentuálneho bodu.

Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v marci po výskyte prvých prípadov nakazenia koronavírusom dosiahla 5,74 %. Oproti februáru tohto roka išlo o nárast o 1,36 percentuálneho bodu, medziročne to bolo viac o 1,53 percentuálneho bodu.

Najmenej v BA a najviac v PO kraji

Kým v Bratislavskom kraji bolo v marci dočasne práceneschopných 3,48 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 7,48 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, v marci tohto roka predstavovala 8,70 %. Naopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti najnižšia, na konci marca bola na úrovni 2,91 %.

Dobre si viedli aj tieto kraje

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v marci tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 5,14 %. Nasleduje Košický kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 5,74 % a Nitriansky kraj s priemernou dočasnou PN 5,89 %.

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za marec po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj, a to 6,97 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj so 6,36 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 6,02 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie