Jednou vetou

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia

Ilustračná snímka

Foto: SITA

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) nepovažuje zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia, tak ako to vo štvrtok prezentoval poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO). Spotrebná daň totiž podľa vinárov spôsobí zvýšenie cien vína, a tie sa budú ešte menej predávať na Slovensku.

Existenčný boj slovenských vinárov by tak podľa zväzu trval aj naďalej. „Obyvatelia prihraničných oblastí už teraz nakupujú víno v susedných krajinách – Maďarsko, Rakúsko, kde je jeho cena v rovnakej kvalite vďaka dotáciám nižšia,“ reagoval na vyjadrenia poslanca ZVVS.

Spotrebná daň podľa ZVVS zlikviduje slovenských vinohradníkov a vinárov, pretože náklady, ktoré budú musieť vynaložiť na spotrebnú daň predstavujú 100 miliónov eur. Ani štát z nej však prospech mať nebude, pretože náklady na správu a výber sú podľa vinárov oveľa vyššie ako prinesené financie. „Konečný spotrebiteľ to však pocíti, pretože cena vína sa výrazne zvýši. Opäť budú v nevýhode domáci výrobcovia. Tí zahraniční totiž iba zaplatia spotrebnú daň, ti domáci budú musieť zaviesť nákladné opatrenia na jej kontrolu,“ pokračoval v stanovisku ZVVS.

V súčasnosti pracuje pracovná skupina na agrorezorte na novele zákona o vinohradníctve a vinárstve. Súčasťou novely, ktorú požaduje Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, je aj sprístupnenie registra vinohradníkov, vinárov a obchodníkov s vínom. „To by malo priniesť viac transparentnosti do celého systému. Miesto toho, aby sa zavádzali ďalšie nákladné opatrenia pre vinárov, odporúčame v rámci zákona, aby sa zvýšila spolupráca medzi štátnymi organizáciami a to finančnou správou a ŠVPS. Nemajú to byť vinári, kto bude posielať ten istý papier na rôzne úrady, ale mali by to byť úrady, ktoré si sprístupnia svoje údaje potrebné pre kontrolu. Už v súčasnosti nastavené zákony umožňujú vykonávať kontroly, či už pôvodu alebo iných nepovolených postupov,“ ozrejmil ZVVS.

Predtým ako štát zavedie ďalšie opatrenia, je podľa vinárov potrebné preskúmať, či tie súčasné sú dostatočné, a ak nie, z akého dôvodu. „Až potom je potrebné prijímať ďalšie opatrenia,“ uzavrel ZVVS.

Slovenskí poctiví vinohradníci čelia existenčnému tlaku v súvislosti s dovozom lacných zahraničných vín a lacného hrozna. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to skonštatoval poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO). Je to spôsobené tým, že tento segment nie je regulovaný. Problém sa dá podľa Gyimesiho vyriešiť viacerými spôsobmi. Ako možnosti spomenul zvýšenie spotrebnej dane, dotácie, kontrolu vína, trestné stíhanie a kolkovanie fliaš.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie