Jednou vetou

Vláda schválila opatrenia Ústredného krízového štábu

Predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred v popredí) počas tlačovej konferencie, Bratislava 26. marec 2020, archívne

foto: SITA

Hlavnému hygienikovi kabinet uložil vypracovať odporúčanie, aby fyzické osoby na verejnosti dodržiavali dvojmetrový odstup, ak je to možné. Mal by tiež vypracovať krízový plán pre potravinárske prevádzky.

Vláda v piatok s pripomienkami schválila opatrenia vyplývajúce z utorkového zasadnutia Ústredného krízového štábu. Opatrenia sa týkajú riešenia ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavíusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky.

Odstup 2 metre

Jednotlivé opatrenia predstavil v utorok premiér Igor Matovič. Hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi kabinet podľa pôvodne predloženého uznesenia uložil vypracovať odporúčanie, aby fyzické osoby na verejnosti dodržiavali dvojmetrový odstup, ak je to možné, a stanovil podmienky a výnimky z tohto odporúčaného opatrenia.

Dopoludnia si nakúpia iba penzisti

Mal by tiež vypracovať krízový plán pre potravinárske prevádzky a vyčleniť nákupný čas v obchodoch iba pre starobných dôchodcov nad 65 rokov veku, a to od 9:00 do 12:00.

Regál s ryžou bol cez víkend (14. 3. 2020)totálne prázdny | foto: čitateľ

Meranie teploty

Hlavný hygienik by mal tiež vydať opatrenie, ktorým sa odporučí od 30. marca tohto roka merať telesnú teplotu pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov, a ktorým sa uložia usmernenia, ako postupovať pri nameraní zvýšenej telesnej teploty. Ďalším opatrením by sa malo zakázať vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest.

Príslušník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR meria teplotu cestujúcemu prechádzajúcemu cez hraničný priechod Jarovce-Kittsee v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 14. marec 2020 | foto: SITA

 

V spolupráci s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom by mal hlavný hygienik vydať opatrenie, v ktorom dočasne pozastaví poskytovanie služieb sociálneho charakteru, teda uzatvorí denné stacionáre.

Všetky obchody v nedeľu zatvorené

Uzatvoriť sa majú v nedeľu aj všetky maloobchodné prevádzky a všetky predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti, predajne potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, predajne drogérie, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie.

Sociálne služby

Vláda s účinnosťou od 28. marca tohto roka uložila pracovnú povinnosť zamestnancom pobytových zariadení sociálnych služieb. Ide o zamestnancov zariadení pre seniorov, zariadení opatrovateľskej služby, domovov sociálnych služieb, špecializovaných zariadení a zamestnancov centier pre deti a rodiny.

Ilustračné foto | TASR

 

Ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi vláda uložila, aby v spolupráci s ministrom vnútra Romanom Mikulcom a predsedami vyšších územných celkov vydal opatrenia na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ošetrovateľskej starostlivosti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb.

Kabinent súčasne zakázal s účinnosťou od 28. marca tohto roka uplatňovanie práva na štrajk osobám, ktorým bola uložená pracovná povinnosť.

Môže vás zaujímať

Slovensko v posledných troch rokoch v digitalizácii výrazne zaostalo