Jednou vetou

Vláda SR je pripravená podporiť investície závodu Kia do priemyslu 4.0

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas brífingu v závode spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom dňa 21. novembra 2018

foto: TASR - Erika Ďurčová

Vláda Slovenskej republiky (SR) je pripravená podporiť investície spoločnosti Kia Motors Slovakia v oblasti priemyslu 4.0 a áut s alternatívnymi pohonmi. Minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) to povedal v stredu po stretnutí s prezidentom a výkonným riaditeľom Kia Motors Slovakia Dae-Sik Kimom na pôde závodu v Tepličke nad Váhom.

Škoda nestíha výrobu a uvažuje o novom závode v zahraničí

Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí podľa ministra hospodárstva aj s jej dodávateľskou sieťou k pilierom slovenskej ekonomiky a je dôležitým zamestnávateľom. „Vláda oceňuje prínos tejto významnej investície a je pripravená diskutovať o podpore jej ďalšieho pôsobenia, vrátane investície do rozvoja, pridanej hodnoty a zvyšovania konkurencieschopnosti oproti zahraničiu,“ povedal Žiga.

Dae-Sik Kim ocenil možnosť osobne diskutovať s ministrom hospodárstva o súčasnom stave spoločnosti Kia Motors Slovakia. „Tento rok sme do výroby zaviedli tri nové karosárske verzie modelu Kia Ceed, aby sme zabezpečili svoju konkurencieschopnosť v Európe. Rovnako sme sa zhovárali aj o výzvach, ktorým v súčasnosti na Slovensku čelí automobilový priemysel, o technológiách budúcnosti, alternatívnych pohonoch, ako aj automatizácii a robotizácii výroby,“ uviedol.

Šef VW žiada od politikov, aby prejavili kladný vzťah k automobilovému odvetviu

Kia Motors Slovakia pokračuje v tomto roku aj v investičných aktivitách a plánuje celkovo preinvestovať takmer 200 miliónov eur. „Okrem investícií, spojených so spustením výroby nových modelov, otvorila v auguste vlastné zdravotné stredisko priamo v areáli závodu. Zamestnanci naplno využívajú moderné zariadenia na prevenciu chorôb z povolania. V investíciách plánujeme pokračovať aj v roku 2019 a rozvíjať tak svoje aktivity na Slovensku a v Európe,“ doplnil hovorca automobilky Jozef Bačé.

Kia Motors Slovakia je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá, spustili v decembri 2006. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva Kia viac ako 3800 ľudí. Vyrába modely Kia Ceed v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 3,1 milióna vozidiel a vyše 4,7 milióna motorov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie