Jednou vetou

Vláda zavedením novej poistnej dane trestá zodpovedných občanov, tvrdí opozícia

Eduard Heger (OĽaNO)

Foto: archívne, TASR - Pavel Neubauer

Zavedením novej dane z poistenia vláda potrestá zodpovedných občanov. Tvrdí to opozícia, ktorá odmieta návrh zákona o dani z poistenia. V piatok by mal o ňom rokovať vládny kabinet.

Jednotná 8-% sadzba nahradí v súčasnosti platný poistný odvod. Dotknúť sa má všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia vozidiel. „Daň z poistenia je trestom pre ľudí, ktorí sa správajú zodpovedne, keď si poistia napríklad svoj dom alebo auto. Po druhé, zaťažovať ľudí a podnikateľov novou daňou v čase, keď sa daňové príjmy rozpočtu každým rokom zvyšujú o 800 až 900 miliónov ročne, nie je znakom zodpovedného hospodára,“ tvrdí poslanec opozičného hnutia OĽaNO Eduard Heger. Podľa neho nemá minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) pod tlakom vlády odvahu šetriť vo výdavkoch rozpočtu, hoci jeho rezort má na to vytvorené ideálne predpoklady cez projekt Hodnoty za peniaze.

Aj podľa mimoparlamentnej strany KDH vláda týmto krokom zdaní zodpovedných občanov. „Vláda tvrdí, že sa toto opatrenie nedotkne výšky poistného, ktoré platia občania Slovenska. Nie je to ale pravda. Po zavedení dane sa toto opatrenie prenesie do zvýšenia všetkých poistných zmlúv, ktoré sú už dnes uzatvorené, alebo sa to prejaví vyššími cenami pri nových zmluvách,“ skonštatoval podpredseda KDH Pavol Zajac. Zároveň upozornil, že návrh zákona bude mať retroaktívny účinok, pritom napríklad v Česku alebo Poľsku sa z takýchto poistných zmlúv daň neplatí.

Ľudia, ktorí sa poisťujú, pomáhajú podľa Hegera štátu tým, že znižujú jeho možné budúce výdavky na škody spôsobené napríklad povodňami alebo inými nežiaducimi udalosťami. Ukázalo sa to napríklad pri povodniach, keď veľa ľudí nebolo poistených, a práve tým musela vláda finančne pomôcť. „Poistení takúto pomoc nepotrebujú. Šetria tak štátu, a teda aj nám všetkým, milióny eur. Ministerstvo financií im teraz chce zdražiť poistenie novou daňou, čo je absurdné,“ myslí si Heger.

„Vláda si chce naplniť vrecká“

Vplyv novej dane sa podľa neho prenesie aj na plecia mladých ľudí, ktorí si cez hypotéku kupujú byt alebo dom. Túto daň zaplatia dvakrát. Raz pri poistení nehnuteľnosti, druhý raz pri poistení schopnosti splácať úver na túto nehnuteľnosť. „Vláda vymýšľa nové dane len preto, aby naplnila vlastné vrecká ešte viac, lebo takmer miliardové nárasty príjmov jej nestačia,“ doplnil Heger, ktorý vyzval rezort financií, aby tento návrh stiahol.

Minister financií v pondelok (16.4.) počas rokovania tripartity uviedol, že verí, že poisťovne, ktoré bojujú o klientov, nepremietnu zavedenie novej dane do cien svojich produktov. „Neočakávam žiadne dramatické zmeny. Okrem toho poisťovne, ktoré kričali aj pri zavádzaní 8-% odvodu, časť z toho odvodu buď preniesli do cien, alebo sa s ním vyrovnali v rámci svojho zisku,“ priblížil Kažimír.

Podľa neho či sa tento zákon premietne do zvýšenia cien bude záležať aj od konkurencie na trhu. „Je to otázka, ktorá súvisí aj s konkurenciou na trhu. Tie, ktoré budú chcieť bojovať o klienta, sa budú snažiť nepreniesť takúto daň do ceny,“ skonštatoval Kažimír.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie