Jednou vetou

Vláda žiada v zrýchlenom režime prijať zmeny vo financovaní volebnej kampane

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Financovanie volebnej kampane by sa malo upraviť. Zmeny sa majú dotknúť tretích strán, ktoré by mali skončiť. Vyplýva to z novely zákona o volebnej kampani, o ktorej by mali poslanci rokovať ešte na aktuálnej schôdzi v zrýchlenom režime.

O prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní žiada Národnú radu SR vláda, ktorú o to požiadali poslanci. Vláda odôvodňuje žiadosť o skrátené konanie možným ohrozením základných ľudských práv a slobôd, ako aj politických práv.

Poslanci nebudú hlasovať o novele štátneho jazyka z dielne SaS

Poslanci, ktorí novelu presadzujú, chcú vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany a politické hnutia súperiace vo voľbách o hlasy voličov. „Vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojim programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti, nie len vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán,“ uvádza sa v materiáli.

Predkladatelia poukazujú, že inštitút tretích strán je vo volebnej kampani využívaný najmä samotnými kandidátmi na zvýšenie limitu nákladov na volebnú kampaň, pričom úlohu tretích strán plnia predovšetkým ich príbuzní.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

„Finančne zabezpečený kandidát môže „disponovať“ aj niekoľkými tretími stranami a svojou vlastnou masívnou mediálnou volebnou kampaňou tak presiahnuť protikandidátov vo voľbách, čím sa stáva úsilie o získanie voliča aj medzi samotnými kandidátmi jednej politickej strany nerovnoprávnym a neprimerane závislým od finančných prostriedkov,“ vysvetľujú navrhovatelia, podľa ktorých môže dochádzať k porušovaniu slobodnej súťaže politických strán a hnutí.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie