Jednou vetou

Vláda zvíťazila v spore s parlamentom ohľadne vplyvu na spôsob brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej dosiahla v utorok tesné víťazstvo, pokiaľ ide o snahu "rebelov" v dolnej komore parlamentu preniesť na zákonodarcov viac právomocí ohľadne spôsobu, akým Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie.

Príslušný návrh bol v Dolnej snemovni zamietnutý v pomere 324 k 298 hlasom, informovala agentúra AP. Na základe tohto návrhu mali dostať zákonodarcovia možnosť vyslať vládu na dodatočné rokovania s Bruselom, pokiaľ by po dosiahnutí dohody o tzv. brexite neboli spokojní s jej podmienkami.

V záujme želaného výsledku hlasovania vláda pristúpila na kompromis a prisľúbila, že sama pozmení zákon o vystúpení z Európskej únie tak, aby posilnila právomoci parlamentu. Agentúra Reuters uviedla, že Dolná snemovňa podporila návrh, aby v prípade odmietnutia konečnej dohody o brexite parlamentom určil ďalší postup jeden z ministrov, a to v priebehu 28 dní.

Johnson v uniknutej nahrávke pripustil, že brexit môže skončiť krachom

Utorkové hlasovanie bolo jedným z najdôležitejších v rámci prebiehajúceho rozhodovania Dolnej snemovne o uvedenom zákone. Vláda chce zvrátiť zmeny prijaté hornou Snemovňou lordov, ktoré „zmäkčujú“ podmienky odchodu Spojeného kráľovstva z európskeho bloku.

Spomínaný kompromis znamenal zažehnanie „rebélie“ v radoch Mayovej konzervatívcov, ktorá mohla podľa Reuters oslabiť autoritu premiérky.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie