Jednou vetou

Vládne opatrenia by mali byť kryté úsporami alebo rastom príjmov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Rezort financií počíta s nižším výberom daní a odvodov v tomto roku, rovnako aj so slabším rastom hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa analytikov by mala vláda lepšie zvažovať prijímanie opatrení v rámci sociálneho balíčka. Najmä ak chce dosiahnuť plánované vyrovnané hospodárenie.

Inštitút finančnej politiky (IFP) vo štvrtok zverejnil odhad daňovo-odvodových príjmov. V tomto roku by mal výpadok dosiahnuť 35 miliónov eur, v nasledujúcich sa má ešte prehĺbiť.

MF SR očakáva horší výber daní a odvodov, L. Kamenický volá po šetrení

Vplyv na výber daní a odvodov má práve spomalenie slovenskej ekonomiky, ako aj legislatívne zmeny, napríklad zrušenie odvodu pre reťazce, či podpora výskumu, vývoja, alebo elektromobilov, ktorú zavádza novela zákona o dani z príjmov, ktorá je v parlamente v druhom čítaní.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) upozornil, že časy, kedy Slovensko malo nadpríjmy sú preč a prišiel čas citlivo zvažovať každý výdavok zo štátneho rozpočtu. V súvislosti s vývojom verejných financií hovorí o tom, že ministerstvo vývoj rozpočtu monitoruje, vníma riziká, ale na vysporiadanie sa s nimi zostáva do konca roka ešte šesť mesiacov.

V parlamente sú však aj viaceré koaličné návrhy, ktoré strany zaradili do vládneho sociálneho balíčka. Podľa analytikov by sa mali prijímať za iného ekonomického vývoja.

„Sociálne balíčky by nemali v tejto podobe existovať, vláda kontroluje ministerstvá, ktoré majú pripravovať opatrenie v súlade s prioritami a hodnotou za peniaze. Takto pripravené opatrenia by mali byť kryté úsporami, alebo rastúcimi daňovými príjmami, nie financované na dlh,“ tvrdí analytik Inštitútu pre ekonomické a spoločenské analýzy Radovan Ďurana.

Prezidentka podpísala posun pokút za nezavedenie eKasy do konca roka 2019

Odhadovaný výpadok na daniach a odvodoch v objeme 35 miliónov eur v tomto roku je podľa neho zanedbateľný.

„Ide 0,1 % daňových príjmov. Takáto hodnota nemôže ovplyvniť splnenie rozpočtových cieľov, ak to s nimi vláda myslí vážne. Aj rozpočtová rada, aj NBS predpokladajú deficit 0,7 % až jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP). Vzhľadom k aktuálnej politickej situácii si nevieme predstaviť, že by štát dokázal ušetriť sumu rádovo 700 miliónov eur až jednu miliardu eur. Ide pritom o obrovskú sekeru,“ poznamenal Ďurana.

Analytici Slovenskej sporiteľne odhadujú deficit v tomto roku na 0,7 % HDP. „Spomalenie rastu ekonomiky je do istej miery kompenzované stále veľmi priaznivým vývojom na trhu práce. Rozpočet počíta so značným rastom prebytkov ostatných subjektov verejnej správy, čo spolu s výpadkom príjmov zo zrušeného odvodu pre reťazce predstavuje určité riziko prognózy,“ doplnila analytička sporiteľne Katarína Muchová.

Z hľadiska ekonomického cyklu je podľa nej vhodné v lepších časoch smerovať k vyrovnanému alebo prebytkovému hospodáreniu, aby sa vytvoril „vankúš na horšie časy“. „V otázke výdavkov je vhodná diskusia nielen o ich kvantite, ale aj kvalite, aby viedli k udržateľnému hospodárskemu rastu a nárastu životnej úrovne,“ dodala Muchová.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

V parlamente sa napríklad nachádzajú návrhy na zvýšenie rodičovského príspevku, nezdaniteľnej časti základu dane, či návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na niektoré potraviny, alebo dane z príjmu právnických osôb.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie