Jednou vetou

Vlády na celom svete čakajú na rozhodnutie USA o clách na oceľ a hliník

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Vlády na celom svete čakajú na rozhodnutie USA o clách na oceľ a hliník. V utorok 1. mája totiž vyprší platnosť dočasnej výnimky pre Európsku úniu (EÚ) a ďalšie štáty na troch kontinentoch.

Americký prezident Donald Trump v marci oznámil zavedenie ciel vo výške 25 % na oceľ a 10 % na hliník s odôvodnením, že dovoz „dotovaných“ kovov ohrozoval národnú bezpečnosť USA a ubližoval domácim výrobcom.
Predtým, než tieto clá nadobudli platnosť, Washington dočasne, do mája, oslobodil od poplatkov EÚ, Austráliu, Argentínu, Brazíliu, Kanadu, Mexiko a Južnú Kóreu.

Americký minister obchodu Wilbur Ross v nedeľu (29.4.) v rozhovore pre Bloomberg News povedal, že Washington predĺži výnimky na clá len niektorým z týchto krajín.

Južná Kórea od udelenia výnimky v marci súhlasila s revíziou dohody o voľnom obchode s USA výmenou za trvalé oslobodenie od amerických taríf.

Trump sa minulý týždeň stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelon Macronom aj nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pričom na programe ich rokovaní boli aj clá a ďalšie dôležité obchodné otázky.

Clá na oba kovy zvýšili aj obchodné napätie medzi USA a Čínou, pričom Trump naďalej obviňuje Peking z udržania obrovského obchodu prebytku s USA prostredníctvom „nekalých praktík“.

Tento pravicový populista, ktorý v predvolebnej kampani sľuboval, že Amerika bude pre neho na prvom mieste – „America First“ od nástupu do funkcie vlani v januári stiahol USA z dokončenej, ale zatiaľ neratifikovanej dohody o Transpacifickom partnerstve, teda voľnom obchode v Tichomorí. A prinútil Kanadu a Mexiko, aby formálne začali rokovania o revízii Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie