Jednou vetou

Vlaky jazdia od nedele podľa druhej zmeny cestovného poriadku 2019/2020

Ilustračné foto

foto: TASR

Železničná spoločnosť Slovensko skončila s krátkodobým prenájmom komerčných názvov vlakov. Na trati Lipany - Košice pribudlo nové priame spojenie bez nutnosti prestupu v Prešove, ranný osobný vlak bude z Prešova do Košíc pokračovať ako regionálny expres.

Diaľkové vnútroštátne a medzištátne, ako aj regionálne a prímestské vlaky jazdia od nedele 14. júna podľa druhej zmeny cestovného poriadku 2019/2020.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) skončila s krátkodobým prenájmom komerčných názvov vlakov, tie sa vrátili k pôvodne zaužívaným tradičným pomenovaniam najmä podľa geografickej charakteristiky trasy vlaku. Od druhej zmeny cestovného poriadku sa podľa národného vlakového osobného dopravcu zmenili názvy šiestich rýchlikov na hlavnej domácej železničnej trati Bratislava – Košice.

ZSSK informovala, že od 14. júna bude k diaľkovým vlakom postupne nasadzovať aj reštauračné vozne. Zároveň upozornila, že vo vnútroštátnej doprave je od 18. mája povinná rezervácia miest vo vozňoch 1. triedy.

Na trati Lipany – Košice pribudlo nové priame spojenie bez nutnosti prestupu v Prešove, ranný osobný vlak bude z Prešova do Košíc pokračovať ako regionálny expres. „Na trati Spišská Nová Ves – Levoča nebudú v dňoch 4. a 5. júla vedené vlaky z dôvodu zrušenia Levočskej púte 2020,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Na trati Nové Zámky – Topoľčany – Prievidza sa zmenili časové polohy dvoch osobných vlakov Topoľčany – Prievidza a Prievidza – Topoľčany – Nové Zámky. „V rozsahu 7 minút sa upravili iba v úseku Chynorany – Topoľčany, a to z dôvodu koordinácie s autobusovou dopravou v železničnej stanici Topoľčany. Na traťovom úseku Nové Mesto nad Váhom – Trenčín sa zmenil čas jedného ranného osobného vlaku z Trenčína do Vrboviec. Dôvodom neskoršieho odchodu z Trenčína o desať minút a skráteniu prestoja v Novom Meste nad Váhom sú zmeny pri vlaku komerčného dopravcu. Na trati Trenčín – Chynorany sú zmenené časy dvoch osobných vlakov – ranného a večerného.

Na žiadosť cestujúcich zo stredného Slovenska sú zmeny aj na trati Zvolen – Šahy – Čata. Popoludňajší osobný vlak zo Zvolena jazdí o dve hodiny skôr už o 17:15 s príchodom do Šiah o 18:50. „Vďaka tomuto časovému posunu bude v Šahách vytvorený prípoj na smery Čata, Štúrovo a Bratislava,“ uviedol Kováč.

Zmeny u ďalších dvoch vlakov vo Zvolene umožnili nové prípoje od troch diaľkových vlakov na Šahy. „Po dohode s manažérom železničnej infraštruktúry (ŽSR), objednávateľom dopravných výkonov (Ministerstvo dopravy a výstavby SR) a v koordinácii verejnej dopravy s Banskobystrickým samosprávnym krajom bude na železničnej zastávke Bzovská Lehôtka zastavovať ďalší vlak,“ priblížil Kováč s tým, že ide o večerný vlak zo Zvolena do Krupiny.

Vlaková doprava medzi Slovenskom a Rakúskom bude obnovená 15. júna. Od pondelka budú premávať vlaky IC 44 Košice – Bratislava – Viedeň a IC 45 z Viedne cez Bratislavu do Košíc, rail xpress Zürich – Viedeň – Bratislava, ako aj všetky vlaky na linkách Bratislava-Petržalka – Kittsee – Viedeň – (Deutschkreutz) a Bratislava Hl. st. – Marchegg – Viedeň. Od utoroka 16. júna bude premávať vlak rail xpress Bratislava – Viedeň – Zürich. Nový pár regionálnych expresov Bratislava-Petržalka – Viedeň – Wiener Neustadt – Semmering – Mürzzuschlag bude premávať od 15. júna. Vlak pôjde v sobotu, nedeľu 26. októbra a 8. decembra 2020. „Spojenie bude v lete atraktívne najmä pre fanúšikov vysokohorskej turistiky a v zime pre lyžiarov, keďže umožňuje cestovanie do blízkosti lyžiarskych stredísk Stuhleck a Hirschenkogel.

Vlaková doprava medzi Slovenskom a Českom je obnovená od 8. a 9. júna. Predpokladaný termín obnovenia vlakovej dopravy s Poľskom je 22. júna, s Maďarskom 1. júla a s Ukrajinou predbežne tiež 1. júla.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie