Jednou vetou

Vo V. Kapušanoch začali výstavbu prepojovacieho plynovodu do Poľska

Minister hospodárstva SR Peter Žiga, premiér SR Peter Pellegrini, splnomocnenec vlády Poľskej republiky pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski, predseda predstavenstva spoločnosti GAZ- System Tomasz Stepieň a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič pózujú na slávnostnom začatí výstavby Prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko v priestoroch kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch v utorok 18. septembra 2018

foto: TASR

Vo Veľkých Kapušanoch (okr. Michalovce) v utorok slávnostne začali s výstavbou prepojovacieho plynovodu medzi Slovenskom a Poľskom. Obojsmerný plynovod prepojí kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je viac ako 160 kilometrov (km), z toho 103 km je na slovenskom území.

„Harmonogram projektu predpokladá, že v roku 2021 už by mal byť plynovod v prevádzke,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream, a.s., Rastislav Ňukovič. Celkové predpokladané náklady na slovenskú časť sú v sume 142 miliónov eur. Projekt získal grant Európskej únie 55 miliónov eur a úver od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 70 miliónov eur.

Kiska: Cieľom je vytvoriť zásobovanie plynu tak, aby sme neboli vydierateľní

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) zdôraznil, že ide o ďalší príspevok k energetickej bezpečnosti SR, pretože sa zvyšuje počet ciest, akým spôsobom môže byť na Slovensko prepravený plyn. „Máme ďalší možný zdroj dodávok plynu v prípade, že by napríklad, nedajbože, došlo k pozastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kapacita tohto prepojenia na poľskú stranu nám umožní pokryť celoročnú spotrebu plynu Slovenska,“ povedal premiér pre novinárov.

Nový plynovod prináša prepojenie na poľský trh a LNG terminál Swinoujscie pri Baltskom mori na severozápade Poľska s priamym prístupom k alternatívnym zdrojom zemného plynu z mnohých oblastí sveta. Partnerskou spoločnosťou projektu v Poľsku je Gaz-System.

Najvyššou prioritou je zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu a SR, uviedol Žiga

Projekt slovenskej časti zahŕňa aj výstavbu hraničnej preberacej stanice (HPS) v katastri obce Výrava (okres Medzilaborce) a tri trasové uzávery v katastroch obcí Hankovce, Chlmec a Šamudovce. Priemer potrubia plynovodu bude jeden meter, kapacita v smere do Poľska bude 5,7 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne a v smere na Slovensko 4,7 miliardy.

Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu (Smer-SD) chce Slovensko v súvislosti s diverifikáciou aj hlbšie prepojenie na juh. „Chceme byť účastníkmi projektu BRUA, ktorý stavajú najmä Rumuni smerom na Rakúsko, tam sme už tiež podnikli isté kroky. A verím, že aj napriek aktivitám v prospech plynovodu Nordstream 2, keď Nemecko a Rusko sú už pred záverečnými negociáciami, Ukrajina a Slovensko budú aj v ďalších desaťročiach významnými tranzitnými krajinami, čo sa týka dodávok plynu z východu na západ Európy,“ povedal minister.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem