Volkswagen pre podozrenie zo sprenevery obmedzí platy členov podnikových odborov

Ilustračné foto

TASR/AP

Nemecký koncern Volkswagen vzhľadom na podozrenie zo sprenevery pre privysoké platby členom podnikových odborov vyvodzuje dôsledky. Vedenie rozhodlo o dočasnom obmedzení platov popredných zástupcov zamestnancov.

Konkrétne to znamená, že 14 dlhoročných členov podnikovej rady, vrátane prezidenta Bernda Osterloha, budú výrazne menej zarábať. Samotný Osterloh pre nejasnú právnu situáciu požaduje nové zákony. Principiálne zmeny žiadajú aj Dolné Sasko ako druhý najväčší akcionár VW, a sektorové odborové združenie IG Metall, ktoré má zástupcov v správnej rade.

Základný plat Osterloha bol podľa vlastných údajov zhruba 200.000 eur ročne, po obmedzení sa zníži približne na 96.000 eur. V závislosti od výsledkov koncernu dostával bonusy a najvyšší ročný príjem dosiahol až 750.000 eur. Osterloh (61) stojí v čele podnikových odborov od roka 2005 a patrí medzi najvplyvnejšie osoby v koncerne.

Štátna prokuratúra v Braunschweigu od mája vyšetruje manažérov VW pre úvodné podozrenie zo sprenevery v súvislosti s platbami pre členov podnikových odborov. Vyšetrovatelia daňovej správy v polovici novembra preskúmali kancelárie vedenia koncernu. Vyšetrovanie nebolo zamerané proti Osterlohovi.

Môže vás zaujímať

Sociálnu poisťovňu čaká náročný prelom rokov