Jednou vetou

Voskár: Situácia v mliekarenskom sektore bola vlani stabilná

Ilustračné foto

foto: TASR

Situácia v mliekarenskom sektore bola vlani stabilná. Uviedol Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ).

„Aktuálne môžme situáciu v mliekarenskom sektore hodnotiť ako stabilnú. Nedávno sme uzatvorili rok 2018, ktorý bol možno jeden z najstabilnejších rokov za poslednú desaťročnicu, pokiaľ ide o cenové výkyvy,“ priblížil.

Českú domácnosť stálo vlani bývanie 15,7 % mesačného príjmu

Nákupná cena surového kravského mlieka bola podľa jeho slov počas celého roka 2018 veľmi stabilná a skončila na úrovni 32 eurocentov za kilogram surového mlieka, čo bolo medziročne viac o 1 eurocent.

„To vlani prinieslo prvovýrobcom mlieka vyššie tržby asi o 8 miliónov eur. Surového mlieka sa vlani nakúpilo medziročne menej o 1 %,“ spresnil.

Aktuálnym problémom spracovateľov mlieka je podľa Voskára snaha o presadenie cenovej úrovne voči maloobchodným sieťam. Upozornil, že spracovateľom mlieka vzrástli mnohé nákladové položky, najmä v oblasti miezd, napríklad príplatky.

Fúziou Deutsche Bank a Commerzbak zanikne 30.000 pracovných miest

„Zároveň sa tento rok k tomu pridali aj dovolenkové (rekreačné) poukazy,“ doplnil.

Ďalšou oblasťou nárastu nákladov u spracovateľov mlieka sú podľa Voskára energie. „Elektrická energia a plyn išli tento rok hore o desiatky percent,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest