Jednou vetou

Výber daní a určovanie daňových sadzieb je v kompetencii štátov EÚ

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Výber daní a určovanie daňových sadzieb je plne v kompetencii členských štátov Európskej únie a mimoriadny odvod pre obchodné reťazce je v súlade s týmto princípom. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na postoj právnej kancelárie TaylorWessing k návrhu zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce, o ktorom bude parlament rokovať na schôdzi, ktorá sa začína v utorok (27.11.).

Všetky takto získané financie budú vrátené naspäť do poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora na Slovensku, na boj proti klimatickým zmenám, budovanie zavlažovacích systémov, na tvorbu rizikového fondu, aj na podporu kvalitných domácich potravín, konštatovalo ministerstvo. „Návrh na mimoriadny odvod vznikol preto, aby odstránil nespravodlivosť delenia marže a do agrosektora vrátil rovnováhu. V súčasnosti totiž majú najväčšiu časť profitu obchodné reťazce a, naopak, farmári a spracovatelia sú neraz na hranici výrobných nákladov alebo dokonca pod ňou,“ uzatvára MPRV.

Podmienky preplácania biosimilars zdravotnými poisťovňami sa majú zjemniť

Zástupcovia tejto právnej kancelárie, ktorá sa zaoberá návrhom zákona, aj na základe žiadosti Slovenskej aliancie moderného obchodu v pondelok pre médiá uviedli, že z ústavnoprávneho hľadiska ide pri navrhovanom osobitnom odvode o daň, respektíve o atypickú platbu do štátneho rozpočtu, ktorá stojí na pomedzi daní a poplatkov. Ďalej návrh vyberá skupina obchodníkov, ktorí budú podliehať tomuto odvodu. Právna kancelária za nesystémové považuje, že v konaniach o výbere odvodu má rozhodovať agrorezort.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie