Jednou vetou

Výdatné dažde prerušovali práce na poliach

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

V posledných dňoch sa jarné práce na poliach z dôvodu dlhodobo daždivého počasia vo väčšine regiónov Slovenska nevykonávali.

V nižšie položených okresoch sú ukončené výsevy jarných plodín a aktuálne poľnohospodári vykonávajú ošetrovanie plodín. Uviedol to Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Bratislavské letisko má novú svetelnú približovaciu sústavu na dráhu 22

„Extrémne sucho zo začiatku jari vystriedali v máji výdatné dažde. Aktuálny nadbytok zrážok však na väčšine územia Slovenska iba dopĺňa dlhodobo chýbajúcu vlahu. Tento deficit vlahy však už nezabráni trvalému poškodeniu niektorých porastov,“ priblížil.

V okrese Michalovce, Košice, Trebišov a v ďalších východoslovenských regiónoch nebolo podľa Korpáša možné počas 21. týždňa ani vstupovať na pozemky poľnohospodárskymi mechanizmami.

„V okolí Prešova sme dokonca zaznamenali prívalové dažde. Poľnohospodári z okresu Prievidza napríklad udávajú, že na prelome 21. a 22. týždňa spadlo počas troch dní miestami až 70 milimetrov zrážok,“ spresnil.

Érsek: Žiadna emisná norma sa nezmenila, len vieme lepšie kontrolovať STK

Doplnil, že v niektorých vyššie položených regiónoch sa pre daždivé počasie nepodarilo ukončiť výsev jarín, predovšetkým kukurice na siláž. Prerušený bol aj zber zelenej hmoty určenej na senážovanie. „Pri aktuálnom počasí poľnohospodári predpokladajú omnoho väčší výskyt burín a hubovitých chorôb. Vplyvom daždivého počasia sú obmedzené ošetrovanie porastov a zber krmovín,“ poznamenal.

Upozornil na to, že minuloročný máj bol na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálny. Nedostatok vlahy v apríli a máji spôsobil v roku 2018 podpriemerné úrody obilnín. „Aktuálny rok sa z hľadiska vývoja javí byť lepší,“ dodal Korpáš.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie