Jednou vetou

Výnos z odvodu pre reťazce pôjde na podporu poľnohospodárov a potravinárov

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Výnos z osobitného odvodu obchodných reťazcov pôjde na podporu poľnohospodárov a potravinárov, aj keď ho ostatní kritizujú.

V stanovisku po tom, ako návrh zákona o osobitnom odvode schválil parlament, to uviedol poslanec SNS a jeden z predkladateľov návrhu, Radovan Baláž.

Pripomenul, že návrh zákona poslanci Národnej rady (NR) SR prijali aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý niektoré podmienky zákona upravuje a zjemňuje. Podľa národniarov sa bude týkať nakoniec asi len ôsmich obchodných reťazcov.

Poslanci schválili Kažimíra za nového guvernéra NBS

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku tak budú od nového roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. „V záujme spravodlivejšieho prerozdelenia zisku bolo potrebné vytvoriť mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva v rámci dodávateľského potravinového reťazca,“ vysvetlil Baláž. Zákon podľa neho zlepší podmienky pre farmárov a výrobcov potravín.

„Na základe pozmeňovacieho návrhu sa osobitný odvod nebude vzťahovať na malé a stredné prevádzky, nachádzajúce sa v najmenej rozvinutých okresoch. Za obchodný reťazec sa nebude po novom považovať taký podnik, ktorý má zemepisne svoju prevádzku umiestnenú do 15 % zo všetkých okresov na Slovensku,“ vymenoval Baláž.

Zároveň sa odvod bude vzťahovať na reťazce, u ktorých minimálne 25 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi. Nebude mať teda vplyv na skupinu subjektov, ktoré majú obrat prevažne z nepotravinových sektorov, akými sú drogéria alebo výživové doplnky.

„Čistý výnos pôjde na podporu slovenských prvovýrobcov, na prezentácie súvisiace s odbytom ich poľnohospodárskych produktov a výrobkov,“ dodal Baláž.

Schválenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce kritizuje okrem iných Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje viaceré obchodné reťazce.

Parlament zvolil troch členov Rady Slovenského pozemkového fondu

Aliancia vo štvrtok vyjadrila „obrovské sklamanie, že napriek opakovaným upozorneniam analytikov, právnikov, odborárov, zamestnávateľských združení aj samotných obchodníkov“ parlament odsúhlasil tento odvod pre obchodné reťazce. Podľa predsedu SAMO Martina Krajčoviča ide o nesystémový a diskriminačný zákon.

„Tento zákon porušuje vo viacerých bodoch európsku legislatívu a môže mať devastačný dopad na celé maloobchodné odvetvie,“ upozornil Krajčovič.

Je to podľa jeho slov antisociálne opatrenie, ktoré môže mať negatívny dosah nielen na spotrebiteľov, ale aj na zamestnancov a dodávateľov. „Z našej strany využijeme všetky dostupné zákonné prostriedky na jeho pozastavenie,“ avizoval predseda SAMO.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie