Jednou vetou

Výroky Trumpa a Macrona o Iráne viedli v utorok k poklesu akcií

Americký prezident Donald Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas ceremoniálu 24. apríla 2018 v Bielom dome vo Washingtone

foto: TASR/AP

Výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré vyslovili v utorok (24. 4.) vo Washingtone o Iráne, mali silný negatívny účinok na akciovú burzu v New Yorku.

Dow Jones Industrial, jej hlavný index, uzavrel obchodovanie so stratou 1,74 % na hodnote 24.024,13 bodu. Počas dňa bol pokles indexu ešte podstatne silnejší, ale v popoludňajších hodinách sa podarilo veľkú časť straty odbúrať.
Širšie koncipovaný index S&P oslabil o 1,34 % na 2634,56 bodu a technologický výberový index Nasdaq sa zosunul o 2,10 % na 6509,05 bodu.

Macron oboznámil Trumpa s návrhom na nové rozhovory s Teheránom o obmedzení jeho jadrového programu, ktoré by však museli viesť k zmenám v platnej zmluve o tejto otázke.

V prepracovanej zmluve by sa malo hovoriť aj o znížení vplyvu Iránu na Blízkom východe, jeho raketovom programe a zrieknutí sa atómových zbraní na dlhé obdobie. Týmito návrhmi podporil Macron Trumpove požiadavky, aby sa zrevidovala terajšia medzinárodná zmluva s Iránom. Trump vyslovil nové hrozby proti Teheránu. Povedal, že „ak nás Irán ohrozí, potom za to zaplatí“.

Z americkej ekonomiky prišlo v utorok málo pozitívnych správ. Patril medzi ne prekvapujúco dobrý výsledok 1. štvrťroku telekomunikačnej spoločnosti Verizon, zmiešaného koncernu United Technologies, ktorý je výrobcom leteckých motorov Pratt & Whitney. Investorov nepotešilo hospodárenie firmy 3M, konkurenta United Technologies. Klesli aj akcie Coca-Coly napriek tomu, že jej zisk v januári až marci vzrástol. Nedarilo sa ani akciám koncernu Caterpillar, ktoré klesli o 6,20 %. Ich prepad patril v utorok v New Yorku medzi najvyšší. Najviac však oslabili akcie 3 M, o takmer 7 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie