Jednou vetou

Vyše 7000 zamestnávateľov neodovzdalo mesačné výkazy poistného

Ilustračné foto, archívne

foto: TASR

Sociálna poisťovňa v novembri odoslala 9534 SMS a e-mailov, v ktorých upozornila vyše 7000 zamestnávateľov na neodovzdané mesačné výkazy poistného a príspevkov za september 2018. Po upozornení reagovalo 1180 zamestnávateľov a mesačné výkazy poistného a príspevkov do poisťovne zaslali. Ide tak o 16,69 % úspešnosť.

Poisťovňa takýmto spôsobom upozorňuje zamestnávateľov, ktorí majú nahlásené aktuálne číslo mobilného telefónu alebo e-mail. Táto ústretová služba im pomáha plniť si zákonné povinnosti a vyhnúť sa problémom v budúcnosti.

Odovzdanie výkazu zamestnávateľom je veľmi dôležité aj pre samotného zamestnanca, nakoľko vo výkaze zamestnávateľ oznamuje vymeriavací základ zamestnanca, ktorý je podstatným údajom pre určovanie dávok sociálneho poistenia.

Od 1. januára platí nový vymeriavací základ. Mení sa aj výška poistného

„Ak má zamestnanec akékoľvek pochybnosti o tom, či jeho mzdu zamestnávateľ správne vykazuje Sociálnej poisťovni, môže si to overiť v príslušnej pobočke poisťovne, alebo sledovaním tzv. individuálneho účtu poistenca,“ informoval Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie